2/2023

ICIS: Rychlejší rozvoj OZE v Německu povede k poklesu velkoobchodních cen elektřiny

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

windmills-1048981_640.jpg
zdroj: pixabay

Nedávno schválené zpřísnění klimatických cílů Německa povede podle analýzy provedené výzkumníky z ICIS k poklesu předpokládaných velkoobchodních cen elektřiny v roce 2030 o zhruba 10 %. Tento pokles má být způsobený potřebným vyšším rozvojem obnovitelných zdrojů energie, které tlačí velkoobchodní cenu elektřiny směrem dolů.

Nový klimatický cíl Německa spočívající ve snížení emisí skleníkových plynů o 65 % do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality v roce 2045 povede ve svém důsledku k potřebě masivnějšího rozvoje solárních a větrných elektráren, než jak je to aktuálně plánováno.

Podle aktuálního plánu Německa, který si však vzhledem k novému klimatickému cíli zřejmě vyžádá revizi, by měla země v roce 2030 vyrábět 65 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Aby toho bylo dosaženo, mělo by k tomuto roku být v Německu v provozu 100 GW solárních elektráren, 71 GW onshore větrných elektráren a 20 GW offshore větrných elektráren.

Podle vyjádření německé ministryně životního prostředí Svenjy Schulzové ze začátku roku by rychlejší rozvoj OZE v Německu mohl znamenat navýšení cíle pro solární elektrárny o dalších 50 GW a cíle pro onshore větrné elektrárny o 25 GW.

Případné naplnění uvedeného rychlejšího rozvoje solárních a větrných elektráren by mělo dle analýzy provedené výzkumníky z ICIS kromě jiného za následek, že by velkoobchodní ceny elektřiny v roce 2030 klesly o více než 10 % ve srovnání s vývojem podle současného plánu rozvoje kapacit OZE.

„Neočekáváme, že by ambice v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie byla nastavena až na úroveň navrženou ministryní životního prostředí, je však pravděpodobné, že si Německo pro rok 2030 nastaví vyšší cíle pro solární a větrné elektrárny. Tato analýza poukazuje na to, jaký efekt by toto mělo, zejména před rokem 2030 a v tomto roce,“ uvedl ICIS.

Případný pokles velkoobchodních cen elektřiny přitom nemusí znamenat příznivý dopad na koncové ceny elektřiny. Do těch se totiž kromě jiného promítá příspěvek na obnovitelné zdroje energie či náklady na stabilizaci sítě. Obě tyto položky přitom s rychlejším rozvojem OZE rostou.

Situace ohledně růstu příspěvku na OZE byla ještě zhoršena loňskou situací na velkoobchodním trhu s elektřinou v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Německá vláda musela v reakci na pokles velkoobchodních cen elektřiny přistoupit k zastropování příspěvku na 65 EUR/MWh pro rok 2021. Pokud by k tomuto kroku nepřistoupila, činil by v letošním roce tento příspěvek téměř 100 EUR/MWh.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP