2/2023

Hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech

| zdroj: Veolia0

gooseberry-2345496_640.jpg
zdroj: pixabay

V letošním roce vydala Platforma pro zelenou infrastrukturu publikaci autorského kolektivu Slavíková, Macháč (IEEP) a Stránský (ČVUT), která se věnuje hospodaření českých domácností s dešťovou vodou.

Opírá se o šetření agentury STEM v letech 2017 a 2020, které jasně prokazuje, že české domácnosti vnímají otázku klimatických změn i svou odpovědnost v oblasti hospodaření s dešťovou vodou. O 5 % se v roce 2020 oproti roku 2017 zvýšil počet domácností, které dešťovou vodu zachytávají a využívají. Není totiž příliš známou skutečností, že podle typu aglomerace až 50 % odkanalizovaných odpadních vod představují ročně vody dešťové a balastní.

Zásadní závěr zprávy je i dlouhodobě ověřený fakt a to, že dotace samy o sobě nejsou schopné změnit dlouhodobé chování cílových skupin. Naopak - vnímání reality kolem nás díky široké komunikaci odborníků s veřejností a návazně osobní (případně firemní jako v případě skupiny VEOLIA) závazek převzetí odpovědnosti za "svůj díl" v adaptaci na klimatické změny, je motivem dlouhodobým, který je schopen zásadně měnit a formovat funkci čím dále více urbanizovaného území, ve kterém žijeme.

V obdobném šetření agenturou IBRS pro společnost VEOLIA v roce 2020 se ukázalo, že využívání dešťové vody je preferovanou cestou změny chování pro domácnosti, zatímco pro průmysl to je jednoznačně recyklace vod odpadních. Zde je nutné zmínit pozitivní krok Ministerstva průmyslu, které cílí svou podporou právě na průmysl a jeho lepší hospodaření s vodou a recyklaci vod odpadních.

Ke stažení:

Hospodaření českých domácností se srážkovou vodou

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP