České firmy zvládly druhé pololetí loňského roku lépe, než se očekávalo. Třetina podniků zaznamenala zlepšení své situace, téměř polovina (44 %) stagnaci a pouze 23 % hlásí zhoršení. Přes turbulentní podmínky se naprostá většina firem vyhnula propouštění – sedm z deseti podniků počet zaměstnanců neměnilo.
Vyplývá to z šetření Hospodářské komory ČR Komorový barometr, kterého se na přelomu ledna a února 2025 zúčastnilo 548 firem napříč obory a regiony.
„Na pozadí globální nejistoty a slabé zahraniční poptávky je výsledek českých firem dobrá zpráva. Je vidět, že podnikatelé zareagovali pružně a odpovědně – zvlášť malé firmy ukázaly, že umí fungovat i v napjatých podmínkách. Stále ale platí, že výhled do budoucna závisí na stabilním a bezpečném mezinárodním prostředí a vytvoření příznivějších podmínek pro konkurenceschopné podnikání. Klíčem je odstranění přebujelé regulace a byrokracie. To je především politický úkol – doma i v Bruselu,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Z dat vyplývá, že se dařilo hlavně malým firmám, z nichž 41 % zaznamenalo zlepšení a jen 17 % méně příznivý vývoj. Naopak velké firmy se častěji potýkaly s problémy – horší vývoj hlásilo téměř 35 %, zlepšení jen čtvrtina. Tento výsledek je neobvyklý, protože velké podniky jsou, například díky větším finančním rezervám nebo snazšímu přístupu k úvěrovému financování, typicky odolnější vůči špatným ekonomickým podmínkám. Vysvětlením slabšího výsledku velkých firem může být jejich častější orientace na export a působení ve zpracovatelském průmyslu. Zahraniční poptávka přitom zůstává slabá a zpracovatelský průmysl je nejcitelněji zasaženým sektorem.
„Zatímco služby táhne domácí poptávka a nižší úrokové sazby pomáhají i stavebnictví, průmysl je stále pod tlakem. Firmy v tomto segmentu jsou nejvíce vystaveny výkyvům v zahraniční poptávce. Přesto i zde vidíme příklady podniků, které se s nepříznivými podmínkami dokázaly vyrovnat, a navzdory slabší poptávce udržet stabilní počet zaměstnanců,“ dodává Lenka Janáková, ředitelka odboru legislativy, práva a analýz HK ČR.
V oblasti zaměstnanosti se situace stabilizovala. Nejčastější odpovědí bylo „beze změny“ (70 %). Pouze 15 % firem propouštělo, a stejný podíl zaměstnance naopak nabíral. K výraznějším změnám docházelo ve velkých firmách, kde čtvrtina podniků snižovala stav, ale téměř stejně velká část (22,7 %) hlásila růst.
Také v investicích zůstávají firmy ke změnám zdrženlivé. Více než polovina firem (54,2 %) investovala v podobném rozsahu jako dříve. Zvýšení uvedlo 22,1 %, pokles 23,7 %. Aktivnější přístup k investicím zvolily malé a střední firmy.
Růst zakázek zaznamenalo 31,4 % podniků, nejčastěji firmy ve službách (až 37 %). Naopak nejslabší nárůst oznámil zpracovatelský průmysl. V tomto odvětví zvýšení stavu zakázek zaznamenala pouze čtvrtina firem.
Komentáře