V roce 2012 nastavila Litva systém podpory výstavby a provozu obnovitelných zdrojů na svém území. Dle tohoto modelu bude podpora vyplácena do roku 2029 a celkový objem peněz, které půjdou na podporu OZE, je odhadován na 1,24 mld. euro (36,7 mld. korun).
EU nyní přezkoumala systém, podle kterého jsou peníze rozdělovány projektům uvedeným do provozu v letech 2012 až 2015. Během tohoto období projekty soutěžily ve výběrovém řízení o podporu ve formě feed-in prémie (tedy vyprodukovaná elektřina byla prodána za tržní cenu na burze a výrobce dostal ještě bonus nad aktuální tržní cenu. U nás známé pod pojmem zelený bonus). Malé projekty do 30 kW a od roku 2013 do 10 kW dostávaly fixní výkupní cenu, která je zafixovaná na 12 let.
„Tyto dva mechanismy dovolí Litvě pokračovat v rozvoji OZE a zároveň zachovat konkurenceschopnost energeticky náročných firem, kterým je snížena povinnost podílet se na financování této podpory.” Eurokomisařka Margrethe Vestager
Evropská komise v přezkoumání dochází k závěrům, že podpora je přiměřená a že její výše slouží k pokrytí rozdílu mezi náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a tržní cenou elektřiny. Podpora je tak v souladu s politikou EU na podporou obnovitelných zdrojů.
Litevská podpora je financovaná poplatkem, který platí koncoví spotřebitelé. Od letoška ovšem přistoupila Litva na novinku, kdy podniky, jejichž provoz je energetický náročný, nyní platí méně na podporu OZE. Konkrétně je jim poplatek na OZE snížen o 85 %. Toto opatření je stejně jako například v Německu odůvodňováno nutností zachování konkurenceschopnosti výrobních podniků.
Zdroj: oenergetice.cz
Komentáře