2/2025

EU plánuje konec ruské energie do roku 2027. Hospodářská komora chce jistotu a nízké ceny

| zdroj: Hospodářská komora ČR0

industry-3112436_640
zdroj: pixabay

Hospodářská komora České republiky podporuje novou strategii Evropské unie na ukončení dovozu ruských energií do roku 2027. Zároveň však upozorňuje, že k úspěšné realizaci tohoto plánu je třeba splnit řadu podmínek – od zajištění alternativních dodávek, diverzifikace energetických zdrojů, přes zapojení vlády ČR do sjednávání kontraktů, až po garance, že firmy budou moci bez sankcí odstoupit od stávajících smluv s ruskými dodavateli.

Hospodářská komora tak reaguje na zveřejněný plán Evropské komise REPowerEU Roadmap, který počítá s ukončením všech nových kontraktů na dovoz ruských fosilních paliv do konce roku 2025 a úplným zastavením dovozu do roku 2027. Členské státy mají zároveň do konce letošního roku připravit národní plány, jak k dosažení tohoto cíle přispějí.

„Je to logický krok, který má přispět k zastavení financování agresora a donutit ho k ukončení invaze na Ukrajinu. Aby plán fungoval, musí členské státy a evropská administrativa firmám poskytnout jasnou právní, technickou i ekonomickou oporu. Potřebujeme konkrétní nástroje, které zajistí stabilitu dodávek, a podnikům umožní hladký přechod na nové dodavatele a technologie za konkurenceschopné ceny,“ uvedla Alena Mastantuono, zástupkyně Hospodářské komory v Bruselu. Podle největší podnikatelské organizace v zemi je nutné zavést mechanismy pro identifikaci komodit, které podléhají sankcím – zejména v případě zemního plynu, kde je původ obtížně dohledatelný.

Komora považuje za klíčové, aby Evropská unie firmám garantovala možnost bezsankčního odstoupení od ruských kontraktů. Stejně tak je nutné dotčeným firmám nabídnout atraktivní společné nákupy a umožnit sektorům, které podléhají sektorové směrnici o zadávání zakázek, mít možnost vysoutěžit alternativu. Zásadní bude také aktivní podpora vlády při sjednávání alternativních dodávek – například z Alžírska, Ománu, Norska či Spojených států nebo hledání nových možností v rámci Evropy. Riziková připravenost vyplývající z evropských pravidel leží na bedrech ČR, konkrétně na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Komora zároveň varuje, že k zajištění bezpečnosti a energetické nezávislosti na Rusku bude nezbytné, aby Evropská unie v určitých případech ustoupila z některých stávajících regulatorních požadavků, které by mohly přechod na nové dodavatele brzdit. Neméně důležitá bude konkrétní legislativa, která bude schvalována pouze kvalifikovanou většinou oproti sankcím, které jsou schvalovány jednomyslně. Česká republika musí být připravena budovat případné blokační menšiny, pokud by vznikající legislativa v rámci REPowerEU byla pro některé sektory průmyslu zásadně problematická až likvidační.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva