2/2023

Emisních povolenek je v oběhu stále přebytek, od září jich budou staženy další stamiliony

| autor: Martin Voříšek| zdroj: oenergetice.cz0

Emisních povolenek je v oběhu stále přebytek, od září jich budou staženy další stamiliony

Evropský trh s emisními povolenkami je i nadále přebytkový a je nutné snížit množství povolenek v oběhu a umístit je do rezervy tržní stability, jak vyplývá z dokumentu publikovaném v Úředním věstníku Evropské unie.

Z historických údajů se dá dovozovat, že i přes postupné zvyšování ceny emisní povolenky je trh s nimi stále v přebytku. Rezerva tržní stability začala fungovat od počátku roku 2019 a od té doby jsou do ní přidávány stále další a další povolenky. Za prvních 8 měsíců jejího fungování to bylo 264 milionů, za dalších 12 měsíců 397 milionů a od letošního září to má být dalších 332 milionů.

O množství povolenek, které jsou každoročně staženy z obchodování a umístěny do rezervy tržní stability, se rozhoduje každoročně v půlce května. Pokud je v oběhu emisních povolenek přebytek, je 24 % povolenek z oběhu staženo a umístěno do rezervy (mělo by jít o 2 % každý měsíc).

Dostatek povolenek na trhu je dle evropských pravidel vždy, pokud je v oběhu více než 833 milionů povolenek (dle zprávy Evropské komise jich je aktuálně v oběhu 1,385 miliardy). Stažení povolenek přitom probíhá tím způsobem, že ze strany členských států nejsou vůbec nabídnuty v primární aukci.

Stažených povolenek nemusí být dostatek

Již nyní se ovšem objevují hlasy, že povolenek by mělo být z trhu v případě nadbytku stahováno více. Až do roku 2023 platí, že v případě nadbytku se stahuje 24 % emisních povolenek. Následně by se mělo jednat o 12 % – není ale vyloučeno, že vyšší procento bude ponecháno i po roce 2023.

K zastáncům zvýšení množství odváděného do rezervy se přiklání například organizace Sandbag, která se EU ETS podrobně věnuje. Podle ní je nezbytné, aby se v rámci revize pravidel pro MSR v roce 2021 revidovalo i množství odváděných povolenek do MSR, aby bylo možné snížit jejich historický přebytek v oběhu.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP