2/2023

Elektrárna Počerady dostala emisní výjimku. Ekologizaci za miliardy spustí ještě letos na jaře

| zdroj: TZ 7energy0

IMG_9398 (2).jpg
zdroj: 7energy

Krajský úřad Ústeckého kraje udělil výjimku z nových evropských emisních limitů Elektrárně Počerady. Největší česká uhelná elektrárna se tak zařadí do ekologizačního programu po bok dalších domácích zdrojů, které jsou zatím klíčové pro stabilitu a bezpečnost elektrizační soustavy. Částečná a časově omezená výjimka se vztahuje pouze na emise rtuti a vyprší již po čtyřech letech. Mezitím provozovatel Vršanská uhelná připravuje kompletní ekologizaci za miliardy korun. V řádu týdnů chce zahájit prioritní opravu bloku 6.

Nové Počerady budou díky nejvýznamnější ekologizací od 90. let jednou z nejčistších elektráren v Česku. Stopové emise rtuti jsou velkou výzvou pro celý sektor, vždyť nový evropský limit nesplní více než polovina všech zdrojů! V současnosti analyzujeme vhodné technologie, které jsou na trhu. Protože však v takovém rozsahu v ČR dosud nebyly použity, stejně jako všichni ostatní se pohybujeme na úrovni aplikovaného výzkumu. V rámci ekologizace Počerad chceme rozhodně využít zkušeností našich kolegů z Teplárny Kladno a Elektrárny Chvaletice, případně spolupráce s univerzitami,“ říká Stanislav Klanduch, generální ředitel Elektrárny Počerady.

Investice do Nových Počerad se budou pohybovat v řádu miliard korun. Jako první proběhne rekonstrukce výrobního bloku 6, která bude zahrnovat opravu kotelny, turbíny a zařízení strojovny a také opatření pro snížení prašnosti a intenzifikaci odsíření. Kromě investic do snížení emisí, připravuje elektrárna úsporné nakládání s vodou a důsledný monitoring všech hodnot.

Krajský úřad potvrdil Elektrárně Počerady emisní výjimku pro rtuť v rozsahu 28 mikrogramů na metr krychlový. Jde o podobnou hranici, o jakou žádají ostatní české uhelné elektrárny. Žádost o výjimku podal ještě bývalý provozovatel společnost ČEZ, a zařadil tak Elektrárnu Počerady do ekologizačního programu společně s několika dalšími svými zdroji. K začátku letošního roku však elektrárnu převzala Vršanská uhelná a rovnou oznámila rozsáhlou investici do ekologizace.

V současné době obhájila Elekrárna Počera certifikát ostrovního provozu. Elektrárna Počerady je díky ostrovnímu provozu v případě mimořádné situace v přenosové soustavě schopná nezávisle zajišťovat elektrickou energii nejen pro svůj vlastní provoz, ale také pro oddělenou část sítě, tak zvaný ostrov, a předejít tím blackoutu (výpadku dodávek elektrické energie).

Certifikáty poskytovatele služeb ostrovního provozu se obnovují každých pět let. Během několika dnů byla provedena série testů před certifikační autoritou. „Jedná se o poměrně náročnou zkoušku, která je ale pro zařízení poskytující ostrovní provoz nezbytná. Ve všech testech naše zařízení obstálo a certifikát jsme obhájili,“ uvedl Stanislav Klanduch. Několikadenní testy vyvrcholily konečnou zkouškou, při které tři z pěti bloků elektrárny omezily výkon z 200 MW až na pouhých 8 MW potřebných pro pokrytí spotřeby vlastní technologie.

Naráz jsme odstavili všechny tři bloky, které jsou napojeny na stejnou vývodovou linku do přenosové soustavy. O devadesát minut později byly už opět v provozu. Závěrečnou zkouškou prošly bez problémů. Při předchozích testech byly prováděny simulace změny frekvence v přenosové soustavě, a to jak k simulaci náhlých prudkých výkyvů, tak i plynulé změny frekvence,“ popsal průběh testů vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Počerady Pavel Tyrpekl. Pro blok 6, který projdou jako první kompletní modernizací, obnoví elektrárna potřebnou certifikaci po ukončení všech prací a následném uvedení do provozu.

Elektrárny, které jsou schopny služeb ostrovního provozu, jsou pro přenosovou soustavu nezbytné zejména ve chvílích, kdy dochází k výkyvům frekvence. Hrozící blackout odvrátily ostrovní elektrárny naposledy 8. ledna letošního roku, kdy došlo ke krizové situaci z důvodu poklesu frekvence ve vnější rozvodné síti na 49,75 Hz, který byl způsoben problémy evropské energetické sítě. Elektrárna Počerady náleží k systémovým zdrojům, které jsou v případě blackoutu po atomových elektrárnách druhé na řadě pro přednostní spuštění.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP