2/2023

EEA: V Evropě je problémem zemědělské znečištění, ale i nedostatečně vyčištěná odpadní voda

| zdroj: voda-portal.sk0

czech-republic-g980d0a28e_640.jpg
zdroj: pixabay

Z nejnovější zprávy Evropské environmentální agentury (EEA) vyplývá, že evropské vodní útvary jsou negativně ovlivněny zemědělským znečištěním, i znečištěním z nedostatečně vyčištěných odpadních vod z měst, průmyslu a rozptýlených osídlení. Další tlaky způsobují umělé bariéry společně s odběry. EEA ve zprávě zhodnocuje, že na zlepšení stavu evropských vodních útvarů máme již k dispozici širokou škálu opatření.

„Lepší a soudržnější provádění stávajících právních předpisů, včetně směrnice o čištění městských odpadních vod, směrnice o povodních a rámcové směrnice o vodě by mohlo snížit hlavní tlaky, které jsou v současnosti vyvíjeny na vodu,“ usuzuje EEA.

Všechna odvětví využívající vodu, jako je například zemědělství, energetika, hornictví či akvakultura, by kromě toho mohla přijmout postupy řízení, které mohou udržet vodní ekosystémy zdravé a odolné. Patří sem například zemědělské programy omezující používání pesticidů, vodní energie zajišťující přechod ryb, nebo přísné palivové normy pro plavbu či ochrana břehů řek.

Zemědělství, strukturální změny nebo sucho

Agentura identifikuje, že mezi klíčové problémy v současnosti patří znečištění z komunálních a průmyslových odpadních vod, difúzní znečištění ze zemědělství a znečištění z těžby a obydlí, které nejsou napojeny na kanalizaci. 22% evropských útvarů povrchových vod a 28% oblastí podzemních vod je výrazně postižených difuzním znečištěním ze zemědělství, konkrétně nutrienty i pesticidy. Depozice látek znečišťujících ovzduší, zejména rtuti, zase vede ke špatnému chemickému stavu evropských vodních útvarů. Ve více než 30% útvarech povrchových vod selhává chemický stav právě kvůli rtuti z atmosférické depozice.

EAGB_banner_logo_640x426px_mensi_YZEwZvt.width.width-700.jpg

Asi 34% povrchových vodních útvarů je navíc významně negativně ovlivněno strukturálními změnami, které souvisejí například se stabilizací říčního koryta, skladovacími vody, vodní energií, protipovodňové ochrany nebo zavlažováním. Strukturální změny ovlivňují tok a průtok řeky, což může mít zásadní vliv na biodiverzitu řeky a povodňových oblastí. Mnohé ze struktur jsou různými druhy překážek, problémem ale je, že v případě 40% postižených vodních útvarů není jasný účel bariér.

K menším, ale stále důležitým tlakům patří akvakultura a invazní nepůvodní druhy. Ve zprávě je uvedeno, že nedostatek vody a sucho jsou v mnoha oblastech Evropy stále větším problémem, a to trvale i sezónně. Přibližně 6 % evropských povrchových vodních útvarů a 17% ploch podzemních vod je významně ovlivněno odběrem vody, což souvisí především s zemědělstvím, zásobováním vodou veřejnými vodovody a průmyslem.

Co dalšího negativně ovlivňuje vody

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP