2/2025

Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky

| zdroj: MŽP0

heat-and-power-plant-7181759_640
zdroj: pixabay

Nová výzva z programu HEAT financovaného z Modernizačního fondu pokračuje v úsilí výrazně urychlit dekarbonizaci českého teplárenství a podpořit zavádění inovativních nízkoemisních technologií. Program HEAT přináší nejen ekologický, ale i ekonomický impulz. Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR vyčlenili na transformaci teplárenství dalších 6 miliard korun.

„Vnímáme potřebu kontinuální a předvídatelné podpory transformace teplárenského sektoru, zejména v kontextu závazků České republiky v oblasti dekarbonizace a zvyšování energetické účinnosti,“ říká ministr životního prostředí ČR Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává: „Vyhlášením výzvy reagujeme na trvalý zájem a potřebu dokončení investic do modernizace soustav zásobování tepelnou energií a na potřebu urychlení přechodu k inovativním nízkoemisním a obnovitelným zdrojům energie. Přestože jsou disponibilní prostředky Modernizačního fondu určené teplárnám již z velké části alokovány, cílem výzvy je motivovat k přípravě a podporovat následnou realizaci již připravených projektů, které jsou zejména významným environmentálním přínosem a zároveň jsou investičně náročnější. Proto do teplárenství posíláme dalších šest miliard korun.“

Provozovatelé stávajících tepláren i vlastníci nových zdrojů energie zapojených do soustavy zásobování teplem mohou od 7. července 2025 žádat o dotaci na modernizaci zdroje tepelné energie a soustav zásobování tepelnou energií s cílem snížit spotřebu primární energie a emisí CO2. Finanční prostředky mohou využít například na změnu palivové základny z uhlí a uhelných derivátů na biomasu či bioplyn. Podpořen bude i přechod na inovativní teplárenské technologie využívající energii z prostředí pomocí tepelných čerpadel či geotermální energii a energii z odpadního tepla. V kombinaci s inovativními a obnovitelnými zdroji energie je možné podpořit i využití zemního plynu. Výše podpory může dosáhnout až 60 % způsobilých výdajů v závislosti na typu projektu. „Tři miliardy korun půjdou na inovativní a obnovitelné zdroje energie, jedna miliarda na modernizaci rozvodů a zbylé nevyhrazené dvě miliardy korun je možné použít i na kombinované projekty s obnovitelnými a inovativními zdroji společně s přechodem na zdroje na zemní plyn,“ dodává ministr Hladík.

Program HEAT je již od roku 2021 hlavním motorem transformace českého teplárenství

Teplárenství patří mezi klíčové sektory ovlivňující kvalitu ovzduší i celkovou uhlíkovou stopu České republiky. Ročně vyprodukuje více než 15 milionů tun CO₂, což představuje přibližně 20 % emisí z energetiky. Přechod od uhlí ke klimaticky šetrnějším technologiím umožňuje snížení emisí skleníkových plynů o 60 až 80 % v závislosti na typu nahrazovaného zdroje, a zároveň významně snižuje lokální znečištění ovzduší. Modernizace přináší zásadní provozní úspory, které pomáhají zajišťovat dostupnost tepla pro domácnosti i veřejné instituce v době rostoucích nákladů na energie a emisní povolenky. V některých případech může modernizovaná soustava uspořit až 30 % primární energie, což má přímý dopad na dlouhodobou stabilitu cen tepla pro koncové odběratele.

Díky projektům v oblasti teplárenství podpořeným z Modernizačního fondu se daří dosahovat výrazných úspor odpovídajím ročním emisím více než dvou milionů osobních aut nebo zhruba 15 % celkové roční spotřeby zemního plynu v České republice. Program HEAT je z tohoto pohledu nejúspěšnějším programem financovaným z Modernizačního fondu. Jasně ukazuje, že zájem o transformaci české energetiky i potenciál jejího uskutečnění je nezpochybnitelný. 

„Na mnoha místech v České republice už teplárny přešly nebo právě přecházejí na jiné zdroje než uhlí. Jsou to velmi náročné a drahé modernizace, které podporujeme penězi z Modernizačního fondu. Dosud bylo v rámci programu HEAT vypsáno celkem pět výzev, díky nimž již získalo podporu nebo bylo schváleno Evropskou investiční bankou 50 projektů s celkovou dotací 74 miliard korun,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Ve většině případů teplárny nahrazují spalování hnědého či černého uhlí jinými palivy – nejčastěji zemním plynem nebo biomasou. Významnou roli v transformaci sehrávají také investice do energetického využití komunálních odpadů či tuhých alternativních paliv, které patří mezi finančně nejnáročnější projekty. Mezi teplárny, které přešly z uhlí na ekologičtější zdroje, patří například ty v Českých Budějovicích, Plané nad Lužnicí či v Mladé Boleslavi.

Žádosti o dotaci ve výzvě HEAT 1/2025 je možné podávat od 7. července 2025 12:00 do 28. listopadu 2025 prostřednictvím systému AIS SFŽP ČR. Po vyčerpání celkové alokace budou následně podané žádosti zařazeny do zásobníku žádostí.

Výzva HEAT 1/2025

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE