2/2024

ČVUT UCEEB pomáhá Kladnu k energetické soběstačnosti a uhlíkové neutralitě

| zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze0

ČVUT UCEEB pomáhá Kladnu k energetické soběstačnosti a uhlíkové neutralitě

Společným cílem je zřídit ve městě alespoň jednu energeticky soběstačnou čtvrť nebo komplex budov, aktivně zapojit občany do energetické strategie a významně zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny.

Kladno jako jedno z prvních měst v České republice získalo možnost podílet se na pětiletém mezinárodním projektu SPARCS. Ten je součástí většího evropského programu Evropské komise na podporu vědy a výzkumu HORIZON 2020, který sdružuje v jedno společné konsorcium celkem 31 partnerských organizací, jež budou mezi sebou sdílet informace a zkušenosti.

Kladno si s pomocí ČVUT UCEEB a dalších evropských měst zapojených do projektu vytvoří během pěti let vlastní vizi šitou na míru lokálním potřebám. Jeho specifikem bude hledání možností šetrného a zároveň efektivního využití velkého podzemního vodního rezervoáru v rámci tepelného hospodářství.

„Hlavní myšlenkou je, aby města byla aktivním přispěvatelem do energetické bilance, aby tedy jen neodebírala elektřinu a tepelnou energii z nadřazené energetické sítě, ale elektrický proud a teplo také sama produkovala.

V Kladně by postupně měla vzniknout oblast či čtvrť, která vyrobí během roku více, než spotřebuje, a přebytek bude dodávat do sítě. Tak je možné například vykrývat nečekané výkyvy odběru v nadřazené síti.

Město může postupně dosáhnout tzv. uhlíkové neutrality, kdy produkování skleníkových plynů z primárních zdrojů kompenzuje vlastní výrobou energie z obnovitelných nebo druhotných zdrojů,“ říká Michal Kuzmič koordinátor projektu SPARCS za ČVUT UCEEB.

Jednou z priorit Kladna je vytvořit zhruba do dvou let standardizovaný plán pro bezuhlíkové a energeticky efektivní město, tzv. SECAP (Sustainable Energy and Climate Action Plan). V něm se mimo jiné zaváže, že do roku 2030 sníží emise města o 40 % a to především u skleníkových plynů.

Mezi první úkoly v projektu SPARCS, na nichž se bude podílet ČVUT UCEEB, bude v nadcházejících měsících patřit mapování Kladna v oblasti strategického plánování a energetiky spolu s vytvořením jeho výchozího profilu jako základu pro stanovení Vize 2050. Město by ji mohlo představit veřejnosti již na konci příštího roku.

„Následně bychom chtěli přímo s občany i místními firmami či investory nad dokumentem diskutovat a zapojit je. Rádi bychom docílili toho, aby lidé měli zájem na tom, jak město energeticky funguje,“ konstatoval primátor Dan Jiránek s tím, že know-how může přinést rovněž zapojení ministerstev, univerzit či evropského Paktu starostů a primátorů a Sdružení energetických manažerů měst a obcí (SEMMO), kam se Kladno hodlá v dohledné době jako jedno z mála českých měst přidružit. 

Více detailů o zapojení Kladna do projektu SPARCS si můžete přečíst ZDE.

Foto: ČVUT UCEEB

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj