2/2023

COP26: Západní státy zadotují uhelný phase-out Jihoafrické republiky částkou 8,5 miliardy dolarů

| autor: Jan Votruba| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-tom-fisk-2101137.jpg
zdroj: pexels

Klimatická konference COP26 přináší další závazky. Uskupení západních zemí se zavázalo zajistit 8,5 miliardy dolarů rozprostřených do příštích pěti let na podporu dekarbonizace Jihoafrické republiky. Jihoafrická republika je v oblasti výroby elektřiny z absolutní většiny závislá na uhlí a je šestou nejvíce „uhelně závislou“ zemí na světě v tomto ohledu.

Miliardy pro JAR

Podle zpravodajského portálu S&P Global Platts se západní země zavázaly k částce zhruba 8,5 miliardy dolarů (cca 190 miliard korun), která by v následujících pěti letech měla pomoci v dekarbonizaci Jihoafrické republiky (JAR). Tento závazek je součástí většího úsilí, které přichází spolu s probíhající klimatickou konferencí COP26.

Spojené království, USA, Francie, Německo, Evropská unie a JAR oznámily spolupráci s názvem "Just Energy Transition" (spravedlivý energetický přechod), která by měla snížit emise o 1.5 gigatuny v následujících dvaceti letech.

"Tento závazek obstará významné posílení investic a růstu a zároveň zajistí (státem vlastněné) společnosti Eskom přísun finanční podpory pro transformaci jejích uhelných elektráren, které budou vyřazeny z provozu během příštích patnácti let," sdělil v samostatném prohlášení prezident JAR Cyril Ramaphosa.

Odklon od uhlí

Ceny uhlí v letošním roce vyletěly raketově vzhůru, zhruba o 150%. JAR je z 90 % závislá na výrobě elektřiny právě z uhelných elektráren, nejvyšší podíl v zemích G20. 15 Uhelných elektráren v JAR vyrobilo v loňském roce zhruba 191 TWh elektřiny, a zařadila se tak dle think-tanku Ember, který se zaměřuje na životní prostředí, na šesté místo v celosvětovém žebříčku zemí vyrábějících elektřinu z uhlí.

Politické prohlášení o dvaceti bodech vymezilo rámec, jak využít finance se základním časovým plánem, který dovolí JAR odklon od uhlí. V prohlášení se specificky hovoří o uzavření nebo přetransformování uhelných elektráren, podpoře nízkoemisních zdrojů, zvýšení energetické účinnosti či podpoře průmyslu ve využívání zelených technologií či elektromobilů.

V detailu prohlášení uvedla francouzská ministryně energetiky, že její země přispěje do závazku 1 miliardou dolarů. Dále v samostatném prohlášení oznámilo ministerstvo životního prostředí Německa podporu zelenému vodíku částkou 700 milionů dolarů, která půjde z německého fondu na podporu rozvoje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP