Desetihektarový solární park vyroste v příštích dvou letech na rekultivované bývalé skládce odpadních vod měďařského závodu u města Pirdop, asi 70 km východně od Sofie. Oblast, v minulosti místními obyvateli přezdívaná ironicky Modrá laguna, tak dokončí svou transformaci z ekologické zátěže ve výrobnu čisté energie. CEZ ESCO Bulgaria zde nainstaluje celkem 20 200 fotovoltaických panelů s plánovanou výrobou zhruba 11 700 MWh ročně.
„V Bulharsku realizujeme řadu zajímavých projektů z oblasti moderních energetických služeb ESCO. Přestože prioritně budujeme tuto oblast především v Německu, Polsku a severní Itálii, zakázky jako je tato považujeme za důležité pro rozvoj našeho mezinárodního know-how,“ uvedl Jaroslav Macek, ředitel Elevion Group, která zastřešuje ESCO aktivity ČEZ mimo ČR a Slovensko.
Na zdárném zajištění bulharské zakázky spolupracovaly poradensky také další společnosti ze skupiny, konkrétně OEM z Polska a Kofler Italia, které mají s budováním fotovoltaik rozsáhlé zkušenosti.
Společnost Aurubis Bulgaria, která patří ke strategickým podnikům v zemi, díky vlastnímu zdroji ekologické elektřiny pokryje v průměru 2,5 % spotřeby měďařské hutě a rafinerie, během denních špiček za optimálního počasí pak až pětinu.
„Tento projekt je součástí dlouhodobého investičního programu společnosti a je v souladu s naší politikou udržitelného rozvoje a přechodu na ekologické hospodářství. Naší strategií je do roku 2030 vyrábět 20 % elektřiny z vlastních obnovitelných zdrojů,“ řekl Tim Kurt, generální ředitel společnosti Aurubis Bulgaria.
„Projekt 10MW fotovoltaické elektrárny pro Aurubis představuje největší instalaci vlastního podnikového zdroje v Bulharsku a zároveň i největší solární projekt, který jsme dosud realizovali. Máme radost, že se na něm můžeme podílet, a pomoci tak dalšímu zákazníkovi z řad bulharských firem skloubit snižování spotřeby energie s ochrannou životního prostředí,“ uvedl country manažer ČEZ pro Bulharsko Karel Král.
CEZ ESCO Bulgaria má za tři roky existence na svém kontě 21 dalších zakázek na výstavbu solárních elektráren o celkovém výkonu 3,4 MWp, z toho tři čtvrtiny již běží. V drtivé většině případů se jedná o střešní instalace. Jednou z posledních zakázek je například velká střešní fotovoltaika s výkonem 750 kWp pro výrobce průmyslových obalů a textilií Thrace Ipona.
Foto: pixabay
Komentáře