1/2024

BASF připravuje bateriovou výrobu ve Finsku s pomocí Veolia

| autor: Ondřej Beneš, technický a obchodní ředitel VODA CZ, VEOLIA ČR0

BASF připravuje bateriovou výrobu ve Finsku s pomocí Veolia

Aktuální trend raketového růstu segmentu hybridních vozů a elektromobilů na automobilovém trhu EU je zcela zřejmý. I proto se rozhodla společnost BASF ve strategickém partnerství se společností Nornickel vybudovat první závod v EU tohoto typu ve Finsku v Harjavaltě s plánovanou produkcí 300 000 baterií pro plné elektromobily ročně a s plánovaným počátkem výroby v roce 2021.

Řada velkých výrobních společností, jako je i BASF, stojí při přípravě obdobných projektů před rozhodnutím, jak zajistit co nejefektivněji investice do podpůrných služeb při výstavbě či rozšiřování výroby. V tomto případě byla přenesena odpovědnost za návrh, financování, výstavbu i návazný provoz samostatné výrobní jednotky pro páru, technologickou vodu i stlačený vzduch na společnost Veolia.

Využitím vlastních technologií této skupiny i celosvětového know-how s přípravou a realizací obdobných energetických a vodohospodářských celků došlo k snížení celkové investiční náročnosti ze strany BASF o významných 6 mld. Kč i zajištění garance úrovně externích nákladů, vstupujících do kalkulace výrobních cen.

Veolia je po výstavbě odpovědná za provoz zařízení ještě dalších 20 let a díky této spolupráci tak mohly vzniknout i nová pracovní místa. Obdobná EPC řešení pro průmysl nabízí a realizuje společnost Veolia i dceřiná společnost VWS Memsep v ČR a na Slovensku.

Foto: basf.com

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling