2/2024

Automobil očima chemika: to bylo téma žákovských projektů

| autor: TZ Mladý chemik0

Automobil očima chemika: to bylo téma žákovských projektů

Projektový den je součástí 11. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR a v letošním roce probíhal v rámci pilotního testování projektu CoCo+ (Erasmus+) pro zatraktivnění přírodovědných a technických oborů.

Do soutěžních týmů základních škol byli začleněni studenti SPŠCH Pardubice, kteří pomáhali žákům s technickou i odbornou stránkou jejich prezentací, což umožnilo těsnější spolupráci obou stupňů školství.

Slavnostního zahájení projektového dne se ujal ředitel pořádající školy Jan Ptáček a zástupci generálních partnerů soutěže. Ti poděkovali žákům i učitelům za předvedené výkony a popřáli soutěžícím, aby je zápal a nadšení pro chemii neopustily ani při výběru jejich studijního zaměření.

Zadání letošních projektů znělo Automobil očima chemika a žáci devátých tříd na něm pracovali od října loňského roku. „Každý tým si mohl zvolit libovolný příklad využití chemie v automobilovém průmyslu – od pohonných hmot přes provozní kapaliny až po materiály používané při výrobě aut. Nechyběly ani zajímavé výpravy do historie automobilu nebo ekologicky zaměřená témata,“ přibližuje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže.

„Prezentace projektů se skládala ze dvou částí. Nejprve žáci instalovali postery v tělocvičně, kde svoje práce zevrubně představili. Poté pokračovali v odborných učebnách a nabídli porotě i divákům ukázky jednoduchých pokusů, krátké tematické filmy nebo počítačové animace.

Některé týmy vsadily dokonce na umělecký projev a vytvořily působivé makety vozidel, zahrály divadelní etudy s chemickým námětem nebo zazpívaly vlastní rockovou píseň třeba na téma městské hromadné dopravy,“ doplňuje Volejníková.

Předvedené výkony hodnotila porota složená z pedagogů SPŠCH. Pořadí týmů ale mohli ovlivnit i hosté z řad partnerů soutěže, kteří svým favoritům udíleli preferenční hlasy. „Největší důraz při posuzování projektů klademe na originalitu zpracování a tvůrčí nasazení soutěžících. Invence a tvořivé myšlení jsou totiž předpokladem úspěchu v jakémkoliv oboru,“ vysvětluje ředitel SPŠCH Jan Ptáček. A dodává, že nabídka letošních témat byla skutečně pestrá.

Porota hodnotila projekty s názvy Padesát odstínů pohonných hmot, Škoda versus BMW, Zámky s.r.o. aneb Historie zabezpečení automobilů, Auto budoucnosti nebo Vliv výfukových plynů na životní prostředí a lidské zdraví.

Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií regionálního kola soutěže se uskuteční 4. dubna 2018 v pardubickém ABC klubu a bude mít charakter zábavného odpoledne.

„Rádi bychom poděkovali soutěžícím i jejich učitelům nejen přitažlivým programem, ale také hodnotnými cenami, které jim předají významní hosté z řad partnerů soutěže. Setkání mladých adeptů chemie se zkušenými praktiky, pro něž se chemie stala profesní náplní, může být pro mnohé žáky velmi motivující,“ podotýká Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání organizačně zajišťuje.

Vyvrcholením soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR bude celostátní finále jednotlivců, které 12. června 2018 pořádá Fakulta chemicko-technologické Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Vítěz národního finále se stane absolutním králem mladých chemiků pro rok 2018.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA