2/2023

Zpráva o stavu energetické unie: Více energie z OZE, východní státy však nadále podporují fosilní zdroje

| autor: Zuzana Vrbová| zdroj: oenergetice.cz0

field-g53a8515c7_640.jpg
zdroj: pixabay

Podle nejnovější výroční zprávy Evropské komise o energetické unii poprvé v historii předstihly obnovitelné zdroje energie fosilní paliva jako hlavní zdroj energie v Evropské unii. Konkrétně bylo v roce 2020 v EU vyrobeno z obnovitelných zdrojů 38 % elektřiny, z konvenčních zdrojů potom 27 %. Jádro se podílelo 25 %. Některé státy ale nadále podporují fosilní zdroje.

Jak informoval server CEEEnergyNews, který o nové zprávě Komise informoval, některé členské státy střední a východní Evropy oproti trendu viditelnému v ostatních zemích, vynaložily více prostředků na dotování fosilních paliv (ačkoli celkově dotace mírně poklesly, a to z 56 na 52 miliard eur).

Například Maďarsko v roce 2019 využilo více než 1 % svého HDP na podporu fosilních zdrojů, stejně tak tomu bylo v Bulharsku. Průměr EU pak činil přibližně 0,4 %, pokud jde o financování zdrojů jako je plyn, ropa, uhlí a rašelina.

Naopak například Lotyšsko ve stejném roce vynaložilo téměř 2 % svého HDP na opatření v oblasti energetické účinnosti. Řecko, Česko a Bulharsko použily na dotace na obnovitelné zdroje energie kolem 0,8 % HDP.

Celkové dotace do výroby energie v roce 2020 vyhodnocuje zpráva jako stabilní, a to na úrovni 177 miliard eur. Financování opatření v oblasti energetické účinnosti zaznamenalo nárůst, a sice o 5 % oproti roku 2019.

Zpráva dále shrnuje, že v roce 2020 poklesly emise skleníkových plynů o 31 % ve srovnání s rokem 2020, hlavní zásluhu na tom měla pandemie onemocnění COVID-19. O 1,9 % poklesla také spotřeba primární energie.

Závislost na dovozu energie do EU zaznamenala historicky nejvyšší meziroční nárůst, a sice z 56 % na 60,6 %. Doposud devět států EU vyřadilo uhlí, 13 členů pak stanovilo datum odklonu od uhlí a jen jeden stát prozatím s diskuzemi nezačal.

Dle zprávy bylo významného pokroku dosaženo především v oblastech posílení vnitřního trhu EU s energií a harmonizaci vnitrostátních pravidel pro obchodování s energií. Nejlepším příkladem v tomto ohledu jsou úspěchy spojené s propojením trhů s elektřinou v EU.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP