2/2023

Jsme příliš lineární. Přechod k oběhovému hospodářství musí zrychlit, varuje EEA

| autor: Martina Jandusova0

pexels-julia-m-cameron-6995367
zdroj: pexels

Vyhlídky na to, že dosáhneme cirkulárních cílů pro rok 2030 jsou buď nízké, anebo střední. Naznačuje to, že je třeba dělat více, upozorňuje Evropská agentura pro životní prostředí.

Podle nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí, která hodnotila pokrok v „oběhových ambicích“ a zjistila, že jsme stále daleko od dosažení cirkulárních cílů, je nezbytná rázná akce, která drasticky sníží množství odpadů a využívání zdrojů, zlepší míru recyklace a zavádění produktů, které jsou od počátku navrženy cirkulárně.

Tempo stagnuje

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) ve zprávě uvádí, že v Evropě nadále převažuje lineární model, v rámci kterého jsou produkty uváděné na trh do relativně krátkého oběhu. „Obchodní modely se primárně točí kolem masově vyráběných produktů, které často rezignují na kvalitu,“ říká agentura.

V posledních letech sice mírně poklesla celková spotřeba materiálů, zatímco HDP vzrostlo, o evropské poptávce po těžbě zdrojů v jiných oblastech se ale nedá říci to samé. „Závislost EU na celosvětovém dovozu dodávek některých kritických surovin, kovových rud a fosilních paliv se v současnosti zvyšuje,“ doplňuje EEA.

Produkce odpadů, která je spojená s rychlou spotřebou, také vykazuje mírné oddělení od hospodářského růstu, podle agentury je ale nepravděpodobné, že by do roku 2030 bylo možné dosáhnout významného snížení produkce odpadů.

Recyklace se postupem času zvyšovala, ale tempo v posledních letech stagnuje,“ uvádí agentura s tím, že je potřeba se posunout směrem k vysoce kvalitní recyklaci, která dokáže na trhu konkurovat panenským surovinám. Podle agentury si trhy s druhotnými surovinami u mnoha recyklovaných materiálů nevedou moc dobře.

Lepší nakládání s textilem

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP