2/2023

Zastropování cen energií pro velké podnikatele. Jak na to?

| autor: redakce| zdroj: MPO0

pexels-vlada-karpovich-7433839
zdroj: pexels

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s poradenskou firmou EY uspořádalo workshop k problematice zastropovaných cen elektřiny a plynu pro velké podnikatele. Přinášíme nejdůležitější informace.

Zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), upravuje pravomoc vlády ke stanovení cen elektřiny a plynu a k dalším zásahům v mimořádné tržní situaci.

Na základě založené pravomoci přijala vláda 5. října 2022 nařízení vlády č. 298/2022 Sb., o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci. Nařízení je účinné od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023.

Nařízení vlády nejprve stanovilo maximální cenu elektřiny a plynu a cenu stálého platu za dodávku elektřiny a za dodávku plynu pro vybrané kategorie zákazníků. Všichni zákazníci odebírající elektřinu na hladině nízkého napětí / zákazníci odebírající plyn jako zákazník kategorie domácnost nebo maloodběratel.

Vybraní zákazníci, jejichž odběrné místo je připojeno k distribuční soustavě na hladině vysokého a velmi vysokého napětí / je zařazeno do kategorie střední odběratel nebo velkoodběratel:

  • někteří veřejní zadavatelé,
  • zákazníci vykonávající určené činnosti nebo poskytující určené služby,
  • pro napájení elektrické trakce,
  • malí a střední podnikatelé (na 80 % nejvyšší měsíční hodnoty odběru),
  • zákazníci, kteří dodávku plynu využívají na výrobu tepelné energie.

Novely nařízení vlády

  • první novela nařízení vlády rozšířila kategorie zákazníků se zastropovanou cenou o
    • další veřejné zadavatele,
    • státní podniky,
    • sportovní organizace,
    • poskytovatele veřejných kulturních služeb,
  • druhá novela nařízení vlády rozšířila kategorie zákazníků se zastropovanou cenou o
    • velké podnikatele,
    • všechny zbývající zákazníky, kteří mají možnost odebírat elektřinu nebo plyn za zastropované ceny za podmínek pro velké podnikatele,
  • třetí novelou nařízení vlády byly doplněny podmínky pro odběr elektřiny a plynu za zastropované ceny velkými podnikateli.

Podmínky podpory podle Dočasného krizového rámce

Dne 9. listopadu 2022 bylo vyhlášeno aktualizované sdělení Komise s názvem Dočasný krizový rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině. Dočasný krizový rámec stanovuje i podmínky podpory ve formě snížených sazeb na dodávky elektřiny a plynu:

  • celková nominální hodnota nesmí překročit příslušnou intenzitu podpory a příslušné stropy podpory,
  • výše poskytnuté podpory se vypočítá na základě srovnání průměrné ceny plynu, elektřiny a tepla vyrobených příjemcem opatření s průměrnou cenou plynu, elektřiny a tepla spotřebovaných příjemcem opatření v období roku 2021,
  • podpora musí být poskytnuta nejpozději do 31. prosince 2023.

Věcné podmínky pro uplatnění zastropovaných cen pro velké podnikatele

Velkým podnikatelem se rozumí zákazník, který je podnikatelem, ale není malým nebo středním podnikatelem (ve smyslu doporučení Komise 2003/361/ES).

Všechny stanovené podmínky se týkají jen dodávek do odběrných míst velkých podnikatelů připojených k distribuční soustavě na hladině vysokého nebo velmi vysokého napětí, resp. zařazených do kategorie střední odběratel nebo velkoodběratel.

Podmínkou pro uplatnění stanovené ceny za dodávku elektřiny/plynu velkému podnikateli je
poskytnutí prohlášení zákazníka o tom, že je velkým podnikatelem (případně že požaduje dodávku elektřiny/plynu za podmínek stanovených pro velkého podnikatele), obchodníkovi s elektřinou/plynem. Prohlášení se podává nejpozději do posledního dne měsíce předcházejícího měsíci, od kterého chce zákazník uplatňovat stropovanou cenu.

Pro období dodávky elektřiny/plynu v lednu a únoru 2023 platí přechodná úprava – termín pro podání prohlášení byl prodloužen do 3. února 2023. Velký podnikatel může případně také ukončit odběr elektřiny/plynu za stanovenou cenu oznámením obchodníkovi s elektřinou/plynem.

Nejvyšší přípustný majetkový prospěch velkého podnikatele

Nařízení vlády v souladu s krizovým rámcem stanovuje maximální výši majetkového prospěchu, který velký podnikatel může získat odběrem elektřiny a plynu za stanovenou cenu. Nejvyšší přípustný majetkový prospěch se rozděluje do následujících kategorií:

Kategorie Maximální majetkový prospěch
A do 2 000 000 EUR
B do 50 % způsobilých nákladů velkého podnikatele na dodávky energie, nejvýše však 4 000 000 EUR
C do 40 % způsobilých nákladů velkého podnikatele na dodávky energie, nejvýše však 100 000 000 EUR
D* do 65 % způsobilých nákladů velkého podnikatele na dodávky energie, nejvýše však 50 000 000 EUR
E* do 80 % způsobilých nákladů velkého podnikatele na dodávky energie, nejvýše však 150 000 000 EUR

* platí jen pro energeticky náročného zákazníka (D) / energeticky náročného zákazníka ve vybraných odvětvích (E) a za podmínky, že v roce 2023 takový zákazník dosáhl snížení EBITDA bez zohlednění získané podpory nejméně o 40 % oproti roku 2021


Hodnoty nejvyšších přípustných majetkových prospěchů se snižují o výši jiné podpory na úhradu nákladů na nákup elektřiny a plynu poskytnuté velkému podnikateli nebo na výrobu tepelné energie dodávané velkému podnikateli v období od 1. února 2022 do konce roku 2023.

Předpokládá se, že velký podnikatel v letošním roce nepřesáhne se započtením podpory 70 % hodnoty EBITDA dosažené v roce 2021 (jinak snížení rozsahu majetkového prospěchu o rozdíl mezi EBITDA dosaženou v roce 2023 a 70 % EBITDA za rok 2021).

Volba optimální kategorie limitů v závislosti na sjednaných cenách elektřiny a plynu pro rok 2023

strop

Není-li cena sjednána v jedné konkrétní výši na celý rok 2023, jsou stanovena pravidla pro nahrazení dosud neznámé výše ceny na základě proběhlých spotových nebo budoucích forwardových cen (kvartál, měsíc) elektřiny nebo plynu ke stanovenému datu.

Pro část období roku 2023, pro kterou není známa skutečná výše odběru elektřiny nebo plynu, se použije plánovaná výše odběru elektřiny nebo plynu.

Nejvyšší přípustný majetkový prospěch pro seskupení osob

Pokud je velký podnikatel součástí seskupení osob (tj. existují-li mezi osobami vztahy ovládání), je výše podpory formou odběru energií za stanovené ceny omezena jednak na osobu velkého podnikatele, a jednak na úrovni tohoto seskupení. Pro všechny členy seskupení osob v souhrnu platí nejvyšší z aplikovatelných hodnot nejvyššího přípustného majetkového prospěchu kategorie A až E v EUR.

Limity se aplikují jen na odběr elektřiny a plynu v rámci ČR. Je-li ovládající osobou obec, kraj nebo ČR, posuzuje se nejvyšší přípustný majetkový prospěch pro seskupení osob pouze za ty členy, kteří jsou ovládaní stejnou mateřskou obchodní korporací ovládanou obcí, krajem nebo
ČR.

Dojde-li k překročení limitu pro seskupení osob, snižuje se hodnota nejvyššího přípustného majetkového prospěchu, příp. skutečně dosaženého majetkového prospěchu buď dohodnutým způsobem, nebo u každého velkého podnikatele ze seskupení osob o hodnotu korekce K.

strop2

Příklad výpočtu korekce majetkového prospěchu v rámci seskupení osob

strop3

Výpočet získaného majetkového prospěchu

Majetkovým prospěchem je myšlen prospěch získaný odběrem elektřiny nebo plynu za zastropovanou cenu oproti smluvně sjednané ceně. Nezapočítává se prospěch získaný:

  • odběrem elektřiny v odběrných místech velkého podnikatele připojených k distribuční soustavě na hladině nízkého napětí,
  • odběrem plynu v odběrných místech velkého podnikatele, který je zákazníkem kategorie maloodběratel,
  • odběrem elektřiny/plynu, jde-li o tzv. preferované odběry (tj. jde-li o některého z vymezených veřejných zadavatelů, státní podnik nebo výkon některé z určených činností nebo poskytování některé z určených služeb),
  • odběrem plynu na výrobu tepla.

Při rozúčtovávání části odebrané elektřiny/plynu dalším osobám odebírajícím elektřinu/plyn za odběrným místem zákazníka se hodnoty nejvyššího přípustného majetkového prospěchu posuzují jen ve vztahu k množství elektřiny/plynu spotřebovanému velkým podnikatelem pro jeho vlastní spotřebu.

Posouzení vzniku nadměrného majetkového prospěchu

Velký podnikatel zasílá zprávu o posouzení Ministerstvu průmyslu a obchodu vždy do konce kalendářního měsíce, ve kterém posouzení provádí. Posouzení se provádí:

  • v průběhu roku 2023:
    • vždy do 25. dne měsíce následujícího po skončení čtvrtletí,
    • vždy za období začínající 1. lednem 2023 a končící posledním dnem posledního uplynulého kalendářního čtvrtletí,
    • vychází se z důvodně předpokládané hodnoty EBITDA.
  • po skončení roku 2023:
    • do 25. dubna 2024,
    • vychází se ze skutečné hodnoty EBITDA.

V případě seskupení osob provádí každý z velkých podnikatelů ze seskupení osob se provádí:

  • posouzení, zda odběrem elektřiny nebo plynu za stanovenou cenu nedošlo k překročení nejvyššího přípustného majetkového prospěchu velkého podnikatele (tj. individuálního limitu),
  • posouzení, zda nedošlo k překročení nejvyššího přípustného majetkového prospěchu pro seskupení osob (tj. společného limitu).

Odvod nadměrného majetkového prospěchu

V případě překročení stanoveného maximálního rozsahu majetkového prospěchu povinnost odvést nadměrný majetkový prospěch do státního rozpočtu. Odvod nadměrného majetkového prospěchu je splatný do konce kalendářního čtvrtletí, ve kterém velký podnikatel provádí posouzení za předcházející období.

Při závěrečném posouzení vzniku nadměrného majetkového prospěchu za celý rok 2023 je odvod splatný do 30. června 2024. Pokud velký podnikatel neodvede nadměrný majetkový prospěch do státního rozpočtu nebo odvede pouze jeho část, rozhoduje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Odvod neoprávněného majetkového prospěchu

Pokud získání majetkového prospěchu v důsledku nesplnění věcných podmínek pro uplatnění stanovených cen povinnost odvést neoprávněný majetkový prospěch do státního rozpočtu. Lhůtu a postup sdělí Energetický regulační úřad.

Když velký podnikatel neodvede neoprávněný majetkový prospěch do státního rozpočtu nebo
odvede pouze jeho část, rozhoduje Energetický regulační úřad.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP