2/2023

Žáci a studenti odevzdali k recyklaci 53,4 tun baterií. Učí se baterie nejen třídit, ale také jak je lépe využívat, aby nám déle sloužily

| autor: TZ Ecobat, Recyklohraní0

Žáci a studenti odevzdali k recyklaci 53,4 tun baterií. Učí se baterie nejen třídit, ale také jak

Podtitulem sběrové akce na školách bylo heslo Vydržím víc, posloužím déle. Vedle apelu na třídění bylo cílem vést žáky a studenty k moudrému a efektivnímu využívání baterií, aby nám dobře sloužily a déle vydržely. Vzhledem ke stále se zvyšující spotřebě baterií je to velmi důležitá cesta k tomu, jak šetřit primární zdroje surovin používaných na jejich výrobu, a tím přírodu.

Máme radost, když vidíme, jak se každý rok do projektu Recyklohraní zapojují nové školy a aktivně podporují třídění a recyklaci baterií. Především díky nim již zhruba každá desátá baterka, která skončí na recyklaci, pochází ze sběrných míst ve školách,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která je spoluvyhlašovatelem kampaně a zajišťuje recyklaci baterií.

Skokané roku si odnesli speciální odměnu

Již tradičně získávají školy za vytříděné baterie a za plnění úkolů body, za které si mohou vybrat své odměny, nejčastěji v podobě knížek, školních potřeb, sportovních potřeb a hraček či her, v katalogu odměn na webu Recyklohraní.

Extra porci 2 000 bodů získaly v každém kraji nejlepší školy v kategorii Skokan roku. Tedy ty, které v přepočtu kilogramů na žáka docílily nejvyššího nárůstu hmotnosti sebraných baterií ve srovnání se sběrovou kampaní na podzim roku 2016.

Ještě důležitější než recyklovat, je neplýtvat

Vedle samotného sběru baterií ve školách proběhl i doprovodný program s podtitulem Vydržím víc, posloužím déle. Žáci a studenti dle věku, znalostí a schopností plnili tematické úkoly. Jejich společným jmenovatelem byla rozumná spotřeba baterií. Především jak se o baterie starat, aby dlouho vydržely a dobře nám sloužily.

A také jaké typy baterií jsou z hlediska ekologie nejvhodnější. Děti se seznámily s výhodami dobíjecích baterií ve srovnání s jednorázovými. Nejmenší děti v mateřských školách pak na toto téma vybarvovaly obrázky, starší kreslily dle vlastní fantazie, středoškoláci odpovídali ve vědomostním kvízu a na téma využití baterií připravovali referáty.

Děti si rády hrají, a proto Recyklohraní přivítaly s velkým nadšením. K úkolu Vydržím víc a posloužím déle žáci vytvořili koláže. Na nich na jednu stranu umístili vybité jednorázové baterie, které se hromadí a znečišťují planetu, a na druhou akumulátory s nabíječkou, což je pro nás i Zemi lepší, ekologičtější řešení s menším množstvím odpadu,“ říká Zuzana Polanová ze ZŠ Povážská, Strakonice.

Kraj

Počet zapojených škol

Celkově v kg

Průměr kg na školu

Hlavní město Praha

56

2 282

40,75

Jihočeský

45

3 445

76,56

Jihomoravský

103

5 267

51,14

Karlovarský

26

1 330

51,15

Královéhradecký

53

3 882

73,25

Liberecký

38

2 528

66,53

Moravskoslezský

110

5 561

50,55

Olomoucký

88

4 353

49,47

Pardubický

69

4 349

63,03

Plzeňský

47

2 202

46,85

Středočeský

133

7 221

54,29

Ústecký

71

4 383

61,73

Vysočina

62

3 761

60,66

Zlínský

54

2 820

52,22

CELKEM

955

53 384

55,90

Zdroj ECOBAT s.r.o. a Recyklohraní, o.p.s.

Největší účast ze Středočeského kraje

Nejvíce škol se do sběrové kampaně zapojilo ve Středočeském kraji. Bylo jich 133. Středočeské školy si i díky tomu drží primát také v celkovém množství odevzdaných baterií. Těch bylo jen v tomto kraji 7,22 tun.

V počtu zapojených škol a dosažených výsledcích je na druhém místě Moravskoslezský kraj – 110 škol a 5,6 tun baterií odevzdaných k recyklaci. Třetí je Jihomoravský kraj se 103 školami a 5,3 tunami baterií.

Již 3 600 škol v programu Recyklohraní

V současnosti je v programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět registrováno 3 600 školských zařízení z celé ČR. Nejen sběrem, ale především vzděláváním nové generace se podílí na stále rostoucích výsledcích sběru a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů a baterií.

„Cesta k ekologickému chování může být – jak je tomu v případě programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět – nejen zábavná pro děti od mateřských po střední školy, ale také se školám vyplatí. Vždyť si každý rok vyberou odměny průměrně za 2 miliony korun,“ dodává Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s.


Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy.

Zájemci o praktickou výuku třídění a recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do ledna 2018 se do programu zdarma registrovalo 3600 škol.

Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie lze najít na stránkách www.recyklohrani.cznebo na www.facebook.com/recyklohrani. Program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět je podporován kolektivními systémy ASEKOL, ECOBAT a ELEKTROWIN.

ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice. V roce 2017 zpětně odebrala 1 681 tun baterií, což představuje 46 % baterií dodaných na trh. ECOBAT provozuje více než 20 000 míst zpětného odběru.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP