2/2023

Za loňský rok v Evropě vzrostl výkon offshore větrných parků o 18 %

| autor: oEnergetice.cz - Jan Votruba0

Za loňský rok v Evropě vzrostl výkon offshore větrných parků o 18 %

Na růstu výkonu se podle dat asociace WindEurope podílely zejména Velká Británie ( 1,3 GW) a Německo (969 MW). V Evropě se v současné době nachází 105 offshore větrných parků v 11 různých zemích čítající celkový výkon 18,5 GW.

Offshore elektrárny se na celkovém výkonu větrných zdrojů Evropy podílí 10 %, zbytek je v podobě větrných parků na pevnině.

Technické parametry offshore větrných projektů se stále zvyšují a zlepšují. Průměrný výkon nové turbíny instalované v loňském roce byl 6,8 MW, což je nárůst o 15 % oproti roku 2017. Minulý rok potom Velká Británie zaznamenala hned dva rekordy.

V roce 2018 byl u pobřeží Británie vybudován největší větrný offshore park Walney 3 o výkonu 657 MW, kde se také nachází největší offshore větrná turbína o výkonu 8,8 MW.

„Technologie se stále vyvíjí. Turbíny se stále zvětšují. A náklady se snižují. V dnešní době není dražší postavit offshore větrný park než uhelnou či plynovou elektrárnu. A je to o mnohem levnější než jaderná elektrárna. Výroba offshore větrných parků se nyní podílí z 2 % na celkové spotřebě elektřiny v Evropě,“uvedl Giles Dickson, výkonný ředitel WindEurope.

Loni padaly nové rekordy

Vlastní rekordy si připsalo i Německo a Dánsko, které obě otevřely své největší offshore větrné parky. V Evropě je v současné době ve fázi stavby dalších 6 projektů offshore větrných parků, včetně britského projektu Hornsea 1, který má jako první pokořit hranici výkonu 1 GW.

Na konci minulého roku se rovněž dočkalo schválení finančního plánu celkem 12 projektů o celkovém výkonu 4,2 GW o hodnotě 10,3 miliard euro.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP