Reklama

12. 11. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Výrobní kvóty pro elektromobily nebudou. EK chce od automobilek snižování emisí

Evropská komise si uvědomuje, že auta se spalovacími motory budou hrát prim i nadále. Nové emisní standardy se projeví vyššími cenami aut, vyrovnají jejich úspory paliva. Výrobní kvóty pro elektromobily nebudou. EK však chce od automobilek snižování emisí.

Průměrné emise CO2 v osobních autech a dodávkách registrovaných v EU od roku 2025, resp. 2030 budou muset být o 15%, resp. o 30% nižší než v roce 2021.

Evropská komise představila opatření, která mají pomoci dosáhnout závazek vyplývající z Pařížské smlouvy omezením emisí, snížením výdajů na spotřebu paliva a posílit konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu.

%pst%

Podle EK zvýšení počátečních nákladů na koupi účinnějších vozidel převáží rostoucí úspory na palivu.

Spotřebitelé tak mají ušetřit zhruba 600 eur v případě nového auta zakoupeného v roce 2025 a zhruba 1500 eur v roce 2030. "Uživatel auta koupeného z druhé ruky bude mít stejný užitek jako majitel nového auta," tvrdí se ve stanovisku Komise.

Obavy z propouštění v automobilovém sektoru zažehnává Brusel konstatováním, že dopad opatření umožní hladký přechod na nízko a nulové emise vozidla.

Přes 80% nových aut bude se spalovacím motorem iv roce 2030. Plynulý a postupný přechod v nové kvalifikaci a dovednosti zaměstnanců automobilek umožní hybridní vozidla, která jsou na pracovní sílu náročnější při srovnání s čistými elektromobily, jakož i klasickými spalovacími auty.

"Dnešní soubor návrhů vytváří evropským výrobcem podmínky k tomu, aby při celosvětové energetické transformaci nejen následovaly ostatní, ale aby stáli na jejím čele. Podpoří jejich ve výrobě nejlepších, nejčistších a nejkonkurenceschopnějších aut, čímž si opět získají důvěru spotřebitelů," uvedl Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise zodpovědný za energetickou ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372