2/2023

Výplaty v rámci Recovery and Resilience Facility překročily hranici 150 miliard

| zdroj: EK0

pexels-skitterphoto-36104
zdroj: pexels

Komise ke dni 31. března vyplatila více než 150 miliard EUR členským státům v rámci nástroje pro obnovu a odolnost (RRF), který umožnil transformační reformy a investice v členských státech EU, urychlil zelený a digitální přechod a zvýšil celkovou odolnost Unie.

Jedná se o důležitý milník v implementaci tohoto nástroje. Ten je jádrem plánu na podporu oživení Evropy NextGenerationEU, na který bylo vyčleněno 800 miliard eur. Již více než dva roky stimuluje Nástroj pro oživení a odolnost ve všech členských státech EU transformační reformy a investice, urychluje směřování k zelené a digitální transformaci a zvyšuje celkovou odolnost Unie.

Implementace Nástroje pro oživení a odolnost pokračuje plným tempem a Komise dnes v této souvislosti spustila online interaktivní mapu, na níž lze vyhledávat projekty podporované z Nástroje pro oživení a odolnost a realizované členskými státy. Mapa přispěje k dalšímu zvýšení transparentnosti fungování nástroje a jeho hmatatelného dopadu na občany, podniky a občanskou společnost v EU.

Komplexní mapování projektů

Mapa se pravidelně aktualizuje, jakmile jsou k dispozici nové informace. Umožňuje tak „virtuální prohlídku“ provádění národních plánů členských států na podporu oživení a odolnosti.

Poskytuje přehled vybraných reforem a investic podporovaných z Nástroje pro oživení a odolnost:

  • Vyznačuje jejich zeměpisnou polohu v členských státech a poskytuje informace o jejich aktuálním stavu, tj. stručný popis pokroku při jejich provádění a dalších souvisejících krocích.
  • Usnadňuje rovněž přístup k podrobnějším informacím o projektech na internetových stránkách Nástroje pro oživení a odolnost věnovaných jednotlivým zemím a dalším online zdrojům, jako jsou internetové stránky národních plánů pro oživení a odolnost a případně internetové stránky o konkrétních projektech.

V rámci Nástroje pro oživení a odolnost dostávají členské státy finanční prostředky po úspěšném dokončení předem dohodnutých milníků a cílů tj. jednotlivých fází reforem a investic. To, že se konkrétní reforma nebo investice na mapě objevuje však nutně neznamená, že členský stát již finanční prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost související s tímto projektem obdržel. Může se například jednat o situaci, kdy členský stát již zahájil realizaci projektu na základě vnitrostátního financování. Mapa rovněž nevypovídá o tom, jak bude Komise v budoucnu hodnotit, zda projekt plní stanovené milníky a cíle.

V tuto chvíli je na mapě zařazeno více než 350 projektů

Na mapě najdete údaje o více než 100 reformách, které členské státy provedly nebo provádějí v rámci svých plánů pro oživení a odolnost – např. o zavedení nové daně z plastových obalů na jedno použití ve Španělsku, zjednodušení postupů udělování licencí k instalaci technologií k využití obnovitelných zdrojů energie v Řecku nebo protikorupční reformě v Chorvatsku. Dále mapa obsahuje informace o více než 250 investičních projektech – např. o zahájení zadávacího řízení na dopravní systém v Rize (Lotyšsko), zavedení paušální sezónní jízdenky na podporu udržitelné veřejné dopravy v Rakousku nebo dokončení prací na obnově městských čtvrtí ve Slovinsku.

Projekty uvedené na mapě byly vybrány na základě toho, že již dosáhly určitého stupně realizace. Mapa doplňuje informace zveřejněné členskými státy, které jsou odpovědné za realizaci a monitorování svých národních plánů na podporu oživení a odolnosti, a do určité míry z nich vychází. Implementace Nástroje pro oživení a odolnost stále probíhá, což znamená, že některé projekty, které obdrží finanční prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost, dosud nebyly na mapu zařazeny. Cílem mapy proto není poskytovat vyčerpávající přehled.

Další postup

Mapu bude Komise pravidelně aktualizovat na základě dalších údajů o provádění národních plánů pro oživení a odolnost a o pokroku projektů souvisejících s reformami a investicemi ze strany členských států (zejména na základě informací předložených v souvislosti s žádostmi o platby).

Mapa bude rovněž obsahovat informace o 100 největších konečných příjemcích finančních prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost každého národního plánu, jakmile bude údaj později v tomto roce k dispozici.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP