2/2023

Vědci vylepšili technologii, která vytváří pitnou vodu z mlhy

| autor: redakce0

image.imageformat.carousel.809513333
zdroj: ethz.ch

Švýcarští výzkumníci posunuli na další úroveň metodu, která zachytává vodu z mlhy, takže teď dokáže zároveň vodu vyčistit od znečišťujících látek.

Vědci poprvé dokázali spojit metodu získávání vody z mlhy s úpravou vody, ke které dochází výhradně za pomoci solární energie. Díky nové technologii je tak možné získávat pitnou vodu i v oblastech, kde je ovzduší silně znečištěné.

Zásadní nevýhoda

V jihoamerických zemích, jako je Peru, Bolívie nebo Chile, ale i v Maroku či Ománu, není neobvyklé, když lidé zavěšují sítě, kterými zachycují vlhkost ze vzduchu. Kapičky vody stékají po pletivu, shromažďují se a vodu lidé využívají k pití, vaření a mytí. Díky „mlhové síti“ je tak možné na pouhých několika metrech čtverečních denně získat až několik stovek litrů vody. Pro regiony s nízkým množstvím srážek, kde jsou ale mlhy běžným jevem, mohou být velmi výhodné.

Tato metoda má ale i zásadní nevýhodu, kterou je znečištění atmosféry. Nebezpečné látky se totiž dostávají do vodních kapek. V mnoha velkých městech po celém světě je vzduch tak znečištěný, že jakákoliv voda získaná z mlhy není dostatečně čistá, aby se mohla používat bez úpravy k pití nebo k vaření.

Směs polymerů a oxidu titaničitého

S tímto problémem si dokáže poradit technologie, kterou vyvinuli vědci ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu, která nejenom, že sbírá vodu z mlhy, ale současně ji i čistí. Technologie používá mřížku z kovového pletiva, které je potaženo směsí speciálně vybraných polymerů a oxidu titaničitého.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP