1/2023

Ve známé kodaňské spalovně odpadů monitorovali PFAS látky ve spalinách

| autor: redakce| zdroj: WasteTech0

49053770053_45f1de3670_c
zdroj: flickr.com

V kodaňském zařízení na využití odpadů uskutečnila ekologická společnost měření látek PFAS ve spalinách a v odpadních vodách. Výsledky naznačují, že z komínu spalovny odpadu neunikají žádné chemikálie. Přesto si ředitel zařízení myslí, že by úřady měly podniknout kroky.

PFAS (perfluoroalkylované a polyfluoroalkylované látky) jsou obrovskou skupinou tisíců syntetických chemických látek, pro něž máme široké využití od textilního průmyslu, přes obaly a hasicí pěny až po průmysl automobilový. Nachází se takřka ve všem a těchto výrobků se postupně uvolňují do životního prostředí, vstupují do potravního řetěžce a přetrvávají po dlouhá léta.

Nejhorší obavy jsou pryč

Dlouhá léta se předpokládalo, že spalováním při vysokých teplotách jsou ničeny toxické průmyslové chemikálie PFAS, kterým se přezdívá „věčné chemikálie“. V posledních letech ovšem řada výzkumných článků zpochybňovala, zda tomu tak skutečně je.

Kvůli pochybnostem, zda při spalování odpadu kontaminovaného PFAS nehrozí, že se znečištění z bodového zdroje změní na plošné plošné znečištění, se odpadová společnost ARC rozhodla uskutečnit analýzu spalin a také odpadních vod ve spalovně Amager Bakke, nacházející se na kodaňském ostrově Amager.

„Ve spalinách jsme nenašli žádné PFAS látky a naše odpadní voda se obecně pohybuje těsně kolem limitních hodnot pro pitnou vodu. Jsme na 70 až 120 nanogramech PFAS na litru a limit pitné vody je maximálně 100 nanogramů na litr,“ komentuje výsledky Jacob H. Simonsen, ředitel zařízení.

Měření probíhala po několik dní a byla realizována ekologickou společností Eurofins a nebylo levné. Spalovnu to sálo 118 000 dánských korun (asi 387 tis. Kč). Simonsen uvedl, že sice šlo o vysokou částku, ale je rád, že měření rozptýlilo jejich nejhorší obavy. „Museli jsme zjistit, zda máme problém nebo ne. A pokud bychom problém měli, museli bychom přijít na to, co s ním můžeme dělat,“ říká a pokračuje: „Nemůžeme přece žít s tím, že potenciálně vypouštíme něco, co ostatním škodí.“

Dle odborníků v oboru je extrémně obtížné měřit PFAS ve spalinách. „Pro tato měření v Dánsku neexistovala až donedávna žádná akreditovaná metoda. Společnost Eurofins je akreditovaná podle amerických standardů. To znamená, že používají stejnou technologii pro vzorkování,“ uvádí Simonsen.

Pomohla vysoká teplota?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS