2/2023

V Dukovanech už staví nový "blok"

| zdroj: ČEZ1

Parkoviště
zdroj: cez.cz

Přímo v areálu Jaderné elektrárny Dukovany začala výstavba nové fotovoltaické elektrárny, která navýší celkový stávající instalovaný výkon areálu elektrárny o dalších 820 kW.

Unikátní je tím, že při její výstavbě současně vznikne 332 nových parkovacích míst, která přinesou dlouho očekávané zlepšení dopravní situace v okolí elektrárny. Nová elektrárna tak nezabere žádnou ornou půdu, ale pouze se efektivně využije parkovací plocha. První megawatty zelené energie by mělo 2.600 fotovoltaických panelů začít do přenosové sítě dodávat už v první polovině příštího roku.

Na ploše 8267 m2 pod západními věžemi Jaderné elektrárny Dukovany už intenzivně pracují bagry a nákladní auta. Aktuálně připravují terén pro výstavbu nového parkoviště, jehož střechu bude pokrývat 2.600 oboustranných fotovoltaických panelů.

Využitím parkovacích ploch u našich elektráren se zabýváme už dlouhodobě. Tímto řešením přispějeme ke zvýšení ekologické výroby elektřiny v Dukovanech a současně výrazným způsobem zlepšíme dopravní situaci kolem elektrárny,“ řekl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderné energetiky.

Zvýšený důraz na životní prostředí a trvalou udržitelnost patří mezi priority Dukovan i Temelína. Už dnes mohou řidiči elektromobilů na stávající části parkoviště využít první rychlodobíjecí stanici na Vysočině a další čtyři standardní dobíjecí stanice pro elektromobily a stanici na dobíjení elektrokol.

„Dukovanské parkoviště je první z řady nových výroben obnovitelných zdrojů energie, kterými Skupina ČEZ pomáhá naplňovat příspěvek České republiky ke stanoveným energeticko-klimatickým cílům Evropské unie,“ uvedl Jan Kalina, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Kromě zastřešení parkoviště fotovoltaickými panely navíc energetici zvolili speciální technické řešení odvodnění parkoviště formou vsakovací galerie. Povrchová dešťová voda bude sváděna do přilehlého hájku, kde se bude přirozeně vsakovat do půdy a pomůže tak žádoucímu zadržování vody v krajině.

Zaměstnanci elektrárny i návštěvníci Infocentra z řad veřejnosti budou moci nové parkoviště využívat nejpozději od dubna příštího roku. Celková investice ČEZ přijde na 60 miliónů korun.

Komentáře

  1. Trochu nechápu, proč je sklon střechy parkoviště naprojektován trochu opačně proti slunečnímu svitu? Proč není střecha tvořena jednou plochou? Proč je ze dvou ploch, které svírají úhel. Takto to vyrobí mnohemméně elektřiny, než by bylo možné? Jak je vůbec orientována vzhledem ke světovým stranám? Odpoví mi někdo?

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP