2/2023

V Austrálii testují zapojení domácích fotovoltaik a baterií do virtuální elektrárny

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

photovoltaic-2814504_640.jpg
zdroj: pixabay

S růstem výkonu instalovaného v decentralizovaných obnovitelných zdrojích provozovatelé energetických soustav spolu s dodavateli hledají nové cesty, jak efektivně optimalizovat provoz těchto aktiv. Jedním z příkladů je i projekt Symphony, v jehož rámci testují ve státě Západní Austrálie zapojení menších výrobců, včetně domácností se solárními elektrárnami a bateriemi, do virtuální elektrárny.

Projekt Symphony byl zahájen v letošním roce za pomoci financování ze strany vlády Západní Austrálie a australského operátora trhu (AEMO) ve výši 26,9 milionů australských dolarů. Další financování ve výši 8,6 milionů dolarů zajistila Australská agentura pro obnovitelnou energii (ARENA). Projekt, který vede státem vlastněný distributor Western Power, si klade za cíl zapojit zhruba 500 zákazníků s více 900 decentralizovanými zdroji do testování jejich řízení v rámci vytvoření virtuální elektrárny. Do projektu je zapojen mimo jiné i jeden z tamních dodavatelů, společnost Synergy.

„Rychlý růst decentralizovaných energetických zdrojů ukazuje, že domácnosti se snaží využít rychlého rozvoje nových technologií akumulace a řízení využívání energie, což je podpořeno vládními podpůrnými balíčky. Nicméně bez náležité koordinace, provozovatelé soustav mohou být nuceni omezovat decentralizované zdroje, aby se vypořádali s omezeními v sítích. Projekt Symphony cílí na řešení těchto problémů a zdůrazňuje přínosy, které může ‚orchestrace‘ nabídnout spotřebitelům a energetickým soustavám,“ uvedl Darren Miller, výkonný ředitel ARENA.

Finance vyčleněné na projekt by měly směřovat do vývoje, testování a integrace softwarových nástrojů pro řízení distribuční soustavy, organizování trhu a agregace zdrojů. Výstupy projekty by měly pomoci identifikovat investice potřebné pro další rozvoj decentralizovaných zdrojů při zajištění spolehlivého a bezpečného provozu tamní energetické soustavy.

Projekt podle serveru Renewable Energy World přichází v době, kdy bude ve státě Západní Austrálie docházet ke změně pravidel provozování nových či modernizovaných solárních zdrojů. Ty by od 14. února příštího roku měly umožňovat dálkově omezování výroby, ke kterému může docházet v době velmi nízké poptávky po elektřině.

K vypínání zdrojů by nicméně mělo docházet pouze v extrémních situacích. Stejně tak by měly být prvně vypínány větší zdroje a na domácí střešní fotovoltaiky by mělo dojít až v poslední řadě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP