1/2023

Třinecké železárny: Podpora formou kompenzací za ztráty je zcela nedostatečná

| autor: Martina Jandusova0

refinery-g55235dc84_640
zdroj: pixabay

Vláda schválila pomoc firmám s cenami elektřiny a plynu. Energeticky náročné podniky mohou žádat o podporu na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu. V programu se předpokládá s alokací až 30 miliard korun.

Podpora 50 až 70 %

„Uvědomujeme si, jak důsledky ruské invaze na Ukrajině a navazující energetické války dopadají na naše firmy. Proto jsme pro ně připravili pomoc, která bude vycházet z Dočasného rámce Evropské komise. Podle našich výpočtů by to mělo být až 30 miliard korun,“ říká Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu. Pomoc je zaměřena především na podniky s vyšším odběrem energií, těm, které mají odběry nižší, by vláda měla pomoci zastropováním cen elektřiny a plynu.

I když ani tento program není ideální, má značné zpoždění a kvůli omezením daným Evropskou komisí nemusí být pro řadu firem dostatečnou podporou, tak věříme, že alespoň z části poskytne pomoc těm nejvíce dotčeným podnikům s cenami energie již v letošním roce,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Svaz přitom přijetí programu inicioval už od začátku jara.

O podporu budou moci žádat firmy, které vykonávají podnikatelskou činnost v zemědělství, lesnictví, rybářství nebo v těžebním a zpracovatelském průmyslu. Zároveň se musí jednat o energeticky náročné podniky, čili podniky, u kterých náklady na energie přesáhnou 3 % hodnoty produkce. „Energeticky náročné podniky budou mít nárok až na 200 milionů korun, ostatní až na 45 milionů korun,“ uvádí ministr.

Firmy žádající o pomoc pro energeticky náročné firmy budou muset doložit, že jsou v provozní ztrátě, přičemž alespoň polovina této ztráty musí být způsobena náklady na energie. Podniky pak budou mít nárok na podporu ve výši 50 % způsobilých nákladů. V případě některých druhů odvětví bude možné, že podpora dosáhne až 70 % způsobilých nákladů.

"Ostatní podniky budou mít na pomoc nárok v případě, že jejich náklady na energie vzrostou alespoň dvojnásobně. Srovnávat se bude období od 1. února do 31. prosince tohoto roku s průměrnými náklady na energie v minulém roce," doplňuje ministerstvo v tiskové zprávě.

Bude to dost?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE