1/2024

Spolek Odpady Olomouckého kraje vyzývá zastupitelstvo kraje k založení akciovky

| autor: Pavel Mohrmann0

Spolek Odpady Olomouckého kraje vyzývá zastupitelstvo kraje k založení akciovky

Zatím se skládkuje

K dnešnímu dni je ve Spolku 148 obcí. Systém svozu odpadu na území Olomouckého kraje v současnosti funguje na principu sběru odpadů a následné přepravě svozovými společnostmi nebo technickými službami přímo na skládku, bez zapojení jakýchkoliv mezičlánků s výjimkou města Olomouc, které provozuje překladiště odpadu.

Výsledkem takového způsobu nakládání s odpady je vysoký podíl skládkování směsného komunálního odpadu. Tento stav není udržitelný a od roku 2024, s ohledem na zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, ani právně možný.

Skládkařské firmy nadšené nejsou

Obce a města v Olomouckém kraji mají snahu, bohužel základním problémem jsou finance. Řešit tuto situaci by měla akciová společnost, kde by byl spolek jedním z akcionářů. Dalším – hlavním akcionářem by měl být Kraj. Ten však již po několikáté bod o vzniku akciové společnosti z programu zastupitelstva odstranil.

Důvodů je několik. Jedním z nich je obrovský tlak na obce i Kraj ze strany skládkařských a svozových společností, které se bojí o svůj byznys. Další důvody jsou dané věcí: Je třeba jasné určení práv a povinností akcionářů a samozřejmě také nastavení spravedlivé hlasovací váhy.

Vznik akciové společnosti na rozdíl od skládkařů podporuje Svaz měst a obcí ČR. Jeho ředitel, Pavel Drahovzal nám k tomu řekl: „Svaz měst a obcí ČR dlouhodobě podporuje sdružování obcí, a to nejen v oblasti odpadového hospodářství. V dané oblasti také realizuje již druhý velký projekt – Centra společných služeb (CSS). Aktivitu v Olomouckém kraji, ale také v jiných regionech České republiky proto sledujeme a kvitujeme, že vedení Olomouckého kraje se snaží městům a obcím pomoci v tak složité oblasti, jako odpadové hospodářství bezesporu je.“

SMO ČR již v minulosti transparentně podporoval vznik tzv. ISNO. „Mnohokrát jsme upozorňovali na skutečnost, že čím větší území se pro tyto účely spojí, tím větší má obchodní a realizační potenciál. Proto také Svaz dlouhodobě doporučuje vytváření regionálních integrovaných systémů nakládání s odpady. Jakou formou bude tento systém zřízen, zda obchodní společnost či svazek obcí, je po zvážení všech pozitiv a negativ pouze na rozhodnutí měst a obcí, které mají zájem toto řešit,“ doplnil Pavel Drahovzal.

Změna právnického statusu je nutná

Základním a prvním krokem je tedy vznik akciové společnosti. V Důvodové zprávě se lze dočíst, že Správní rada Spolku navrhuje, aby zakladatelem akciové společnosti z důvodu urychlení a administrativního zjednodušení byl Kraj. Základní kapitál akciové společnosti musí činit minimální zákonnou výši – 2.000.000 Kč. Nicméně je vhodné, aby do základního kapitálu akciové společnosti byly vloženy takové finanční prostředky, které umožní přípravu a následnou realizaci Projektu. Spolek v současnosti nedisponuje touto částkou.

Celá důvodová zpráva zde

Studii k projektu nakládání s odpady v regionu Olomouckého kraje připravoval Spolek ve spolupráci s právní kanceláří HAVEL & PARTNERS s.r.o.., která zdůrazňuje, že v prvé řadě je nezbytné realizovat otevřené výběrového řízení. To zajistí, že bude vybrán dodavatel s nejlepší nabídkou. Délka smlouvy a konkrétní smluvní podmínky vyplynou z jednání s jednotlivými uchazeči, ale vzhledem k očekávané výši investic do zařízení na využívání SKO, je předpoklad délky smluvního období delší než 10 let.

Modely spolupráce veřejného a soukromého sektoru umožňují optimální sdílení rizik mezi oběma sektory. Možnou variantou týkající se dodaného množství SKO je například využití smluvního intervalu, kdy dodávka odpadu se pohybuje v určitém předem sjednaném intervalu nebo garance dodání veškerého odpadu od určitých původců. PPP modely dále nabízejí v určitých situacích možnost pravidelné tržní korekce sjednané ceny vůči aktuální tržní ceně,“ říká Jaroslav Vodáček, senior konzultant EY pro oblast odpadového hospodářství a navazuje dále: „Konkrétní smluvní podmínky vyplynou z veřejné obchodní soutěže, kdy je větší předpoklad získání kvalitních nabídek pro zajímavé a především větší množství odpadu. V tuto chvíli proto nelze konkrétní podmínky jednoznačně komentovat, ale je vhodné co nejdříve zahájit přípravu vhodné struktury a podmínek k zadání veřejné obchodní soutěže.“

Výstupem z valné hromady je Usnesení, které vyzývá vedení Olomouckého kraje, aby na zasedání krajského zastupitelstva schválilo založení akciové společnosti jako servisní organizace Spolku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA