Zatím se skládkuje
K dnešnímu dni je ve Spolku 148 obcí. Systém svozu odpadu na území Olomouckého kraje v současnosti funguje na principu sběru odpadů a následné přepravě svozovými společnostmi nebo technickými službami přímo na skládku, bez zapojení jakýchkoliv mezičlánků s výjimkou města Olomouc, které provozuje překladiště odpadu.
Výsledkem takového způsobu nakládání s odpady je vysoký podíl skládkování směsného komunálního odpadu. Tento stav není udržitelný a od roku 2024, s ohledem na zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, ani právně možný.
Skládkařské firmy nadšené nejsou
Obce a města v Olomouckém kraji mají snahu, bohužel základním problémem jsou finance. Řešit tuto situaci by měla akciová společnost, kde by byl spolek jedním z akcionářů. Dalším – hlavním akcionářem by měl být Kraj. Ten však již po několikáté bod o vzniku akciové společnosti z programu zastupitelstva odstranil.
Důvodů je několik. Jedním z nich je obrovský tlak na obce i Kraj ze strany skládkařských a svozových společností, které se bojí o svůj byznys. Další důvody jsou dané věcí: Je třeba jasné určení práv a povinností akcionářů a samozřejmě také nastavení spravedlivé hlasovací váhy.
Vznik akciové společnosti na rozdíl od skládkařů podporuje Svaz měst a obcí ČR. Jeho ředitel, Pavel Drahovzal nám k tomu řekl: „Svaz měst a obcí ČR dlouhodobě podporuje sdružování obcí, a to nejen v oblasti odpadového hospodářství. V dané oblasti také realizuje již druhý velký projekt – Centra společných služeb (CSS). Aktivitu v Olomouckém kraji, ale také v jiných regionech České republiky proto sledujeme a kvitujeme, že vedení Olomouckého kraje se snaží městům a obcím pomoci v tak složité oblasti, jako odpadové hospodářství bezesporu je.“
SMO ČR již v minulosti transparentně podporoval vznik tzv. ISNO. „Mnohokrát jsme upozorňovali na skutečnost, že čím větší území se pro tyto účely spojí, tím větší má obchodní a realizační potenciál. Proto také Svaz dlouhodobě doporučuje vytváření regionálních integrovaných systémů nakládání s odpady. Jakou formou bude tento systém zřízen, zda obchodní společnost či svazek obcí, je po zvážení všech pozitiv a negativ pouze na rozhodnutí měst a obcí, které mají zájem toto řešit,“ doplnil Pavel Drahovzal.
Změna právnického statusu je nutná
Základním a prvním krokem je tedy vznik akciové společnosti. V Důvodové zprávě se lze dočíst, že Správní rada Spolku navrhuje, aby zakladatelem akciové společnosti z důvodu urychlení a administrativního zjednodušení byl Kraj. Základní kapitál akciové společnosti musí činit minimální zákonnou výši – 2.000.000 Kč. Nicméně je vhodné, aby do základního kapitálu akciové společnosti byly vloženy takové finanční prostředky, které umožní přípravu a následnou realizaci Projektu. Spolek v současnosti nedisponuje touto částkou.
Celá důvodová zpráva zde
Studii k projektu nakládání s odpady v regionu Olomouckého kraje připravoval Spolek ve spolupráci s právní kanceláří HAVEL & PARTNERS s.r.o.., která zdůrazňuje, že v prvé řadě je nezbytné realizovat otevřené výběrového řízení. To zajistí, že bude vybrán dodavatel s nejlepší nabídkou. Délka smlouvy a konkrétní smluvní podmínky vyplynou z jednání s jednotlivými uchazeči, ale vzhledem k očekávané výši investic do zařízení na využívání SKO, je předpoklad délky smluvního období delší než 10 let.
„Modely spolupráce veřejného a soukromého sektoru umožňují optimální sdílení rizik mezi oběma sektory. Možnou variantou týkající se dodaného množství SKO je například využití smluvního intervalu, kdy dodávka odpadu se pohybuje v určitém předem sjednaném intervalu nebo garance dodání veškerého odpadu od určitých původců. PPP modely dále nabízejí v určitých situacích možnost pravidelné tržní korekce sjednané ceny vůči aktuální tržní ceně,“ říká Jaroslav Vodáček, senior konzultant EY pro oblast odpadového hospodářství a navazuje dále: „Konkrétní smluvní podmínky vyplynou z veřejné obchodní soutěže, kdy je větší předpoklad získání kvalitních nabídek pro zajímavé a především větší množství odpadu. V tuto chvíli proto nelze konkrétní podmínky jednoznačně komentovat, ale je vhodné co nejdříve zahájit přípravu vhodné struktury a podmínek k zadání veřejné obchodní soutěže.“
Výstupem z valné hromady je Usnesení, které vyzývá vedení Olomouckého kraje, aby na zasedání krajského zastupitelstva schválilo založení akciové společnosti jako servisní organizace Spolku.
Komentáře