Maximální efektivitu výroby čisté bezemisní elektrické energie dosahují Dukovany obvykle v jarních a podzimních měsících. Důvodem je ideální teplota vody v chladicích věžích, která je v rozmezí 12,5°C až 14,5°C a odpovídá teplotě vzduchu 0°C až 2°C.
„Díky letošnímu mírnému počasí jsme v polovině února mohli odstavit zimní clony na chladících věžích a tím snížit teplotu cirkulační chladící vody vstupující do kondenzátoru turbíny o 1 °C. Toto opatření přineslo zvýšení výkonu o 1 MWe na blok. Při současném provozu tří výrobních bloků přineslo odstavení zimních clon k dnešnímu dni navýšení výroby o 1650 MWh,“ říká ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.
Mírné zimní počasí má pozitivní vliv také na životnost železobetonového pláště chladicích věží, kdy nedochází k termodynamickému namáhání povrchů plášťů chladicích věží.
Při nižších teplotách musí energetici provádět opatření, která chrání věže před negativními účinky mrazů a tím částečně zvyšují teplotu chladicí vody a zvyšují tak i vlastní spotřebu elektřiny. Jedná se mimo jiné právě o tzv. zapínání zimních clon, obtoků chladicí vody přímo do bazénu nebo zvyšování průtoku vody v zařízení.
Aktuálně jsou v Dukovanech v provozu tři výrobní bloky na 100% výkonu. Na bloku číslo 3 probíhá pravidelná odstávka pro výměnu paliva. V roce 2019 Dukovany dosáhly čtvrté nejvyšší výroby v historii a to ve výši 14,5 TWh. Nejvíce bezemisní elektřiny dodaly do sítě v roce 2013, před rozsáhlou obnovou zařízení k získání nových povolení pro další dlouhodobý provoz, kdy vyrobily 15,7 TWh.
Obě české jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly od nového roku do sítě 5 244 257 MWh. Jedná se o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přes dvacet miliónů tun CO2.
Foto: commons.wikimedia.org
Komentáře