2/2023

Skrytý potenciál břehů Normandie: Dokáží přílivové elektrárny konkurovat jiným zdrojům?

| autor: oEnergetice.cz - Jiří Salavec0

Skrytý potenciál břehů Normandie: Dokáží přílivové elektrárny konkurovat jiným zdrojům?

Do roku 2025 by tam mohl vyrůst 1 GW instalovaného výkonu, který by společnost během dvou let až zdvojnásobila. 

Takovýto projekt by dle vyjádření Atlantis přilákal investice přesahující tři miliardy EUR a vytvořil deset tisíc pracovních míst.

Britská společnost Atlantis Resources, která se specializuje na využívání mořské přílivové energie, předložila minulý týden francouzské vládě plán na využití přílivové energie u břehů Normandie. 

Dle studie, kterou společnost zpracovala, je možné v oblasti Le Ratt Blanchard vybudovat do roku 2025 1GW přílivový projekt a během dvou let, tedy do roku 2027, jej rozšířit na celkem 2 GW.

„Francie má v Le Raz Blanchard zlatý důl nízkonákladové obnovitelné energie. Teď, když už technologie přílivových elektráren prošla fází výzkumu a vývoje a vstupuje do fáze komerčního využití, měla by Francie být v čele využívání tohoto neškodného, předvídatelného a nevyčerpatelného zdroje obnovitelné energie. Náš návrh, pokud bude implementován, by mohl ve Francii rychle vytvořit zcela nový průmysl, který by přilákal investice do místních společností. Ty by tvořily dodavatelský řetězec schopný dodávat více než tisícovku přílivových turbín s výkonem 1,9 MW spolu s jejich příslušenstvím a pozemní infrastrukturou,“ uvedl generální ředitel Atlantis Resources, Tim Cornelius.

Rozvoj přílivových projektů ve Francii

Francie se aktivně podílí na rozvoji experimentálních míst pro přílivové elektrárny, přičemž v polovině roku by měly být známy výsledky studie zadané francouzskou vládou, která má určit místa největšího potenciálu přílivové energie ve francouzských námořních vodách.

Atlantis ve své studii Francii láká na potenciál přílivového průmyslu, který by projekt v Normandii nastartoval – příliv investic odhaduje na 3,3 miliardy EUR s tím, že exportní potenciál turbín by činil 400 milionů EUR. 

Kromě nových investic by průmysl mohl ve Francii vytvořit odhadem 10 000 pracovních míst.

Přílivová energie levnější než offshore vítr

Dle Atlantis by výstavba navrhovaného projektu po instalaci 1 GW přinesla snížení ceny energie z přílivové elektrárny pod úroveň právě budovaných offshore větrých elektráren ve Francii a Británii (v porovnání podíly celkových nákladů za dobu životnosti zařízení a vyrobené energie).

Právě cena energie z přílivových elektráren v současné době brání jejich masivnímu rozšíření. Náklady na výstavbu a provoz totiž v současné době zatím nedokáží konkurovat ostatním obnovitelným zdrojům energie.

„S podporou francouzské vlády můžeme poskytnout energetickou bezpečnost, vytvoření pracovních míst, ekonomickou stimulaci pro Normandii a Bretaňskou oblast spolu s příležitostí vést Evropu v oblasti výroby elektrické energie z mořských zdrojů,“ dodal Tim Cornelius.

Zdroj: http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/skryty-potencial-brehu-normandie-dokazi-prilivove-elektrarny-konkurovat-jinym-zdrojum/

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP