2/2023

Rusko přesměrovává plynovodní toky plynu z Evropy do Číny

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

pipeline-4691574_640.jpg
zdroj: pixabay

Rusko po snížení dodávek do Evropy dodává plynovody více zemního plynu do Číny. Tím částečně ulevuje trhu s LNG a podle konzultantské společnosti Accenture to může vést ke snížení cen energií. Informovala o tom zpravodajská agenturaBloomberg.

Gazprom dodává historicky rekordní objemy plynu plynovody na úkor dodávek do Evropy. Čínská poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) tak klesá, čímž se částečně ulevuje celosvětovému trhu s LNG. Do budoucna je tento potenciál ještě větší.

„Co bude mít významný dopad, jsou dodávky ruského plynu do Číny. Poptávka Číny po LNG a v důsledku toho poklesnou celosvětové ceny,“ uvedl Ogan Kose, generální ředitel Accenture zaměřený na plynárenství.

Pro ruský plyn se vždy kupec najde

Státy Evropské unie hledají alternativní dodávky LNG s cílem zbavit se závislosti na ruském zemním plynu. V současnosti jsou sice exporty plynovody do Číny relativně nízké ve srovnání s dodávkami plynu do Evropy, nicméně zvyšující se toky postupně nahradí drahé LNG na čínském trhu.

Válka donutila Rusko urychlit diverzifikaci cílových trhů pro jeho zemní plyn. Exporty plynovodem Síla Sibiře tedy rostou a zároveň má Rusko plány vybudovat další infrastrukturu pro přepravu plynu do Číny.

„Ruský plyn se prodá někde jinde, zejména v Asii. Vždy zde bude jiný kupec pro tento plyn,“ tvrdí Kose.

Poptávka Číny po LNG doposud nebyla po pandemii koronaviru plně obnovena. Důvodem jsou zejména vysoké ceny LNG a nejisté výhledy ohledně dalšího vývoje pandemie a ekonomického výhledu. Pokud by se ovšem ekonomická aktivita Číny vrátila do stavu před pandemií, tak by mohla Evropě na trhu s LNG konkurovat o dodávky.

Vysoké ceny plynu nejsou dlouhodobě udržitelné

V případě , že by došlo k úplnému přerušení toků ruského plynu do Evropy, očekává konzultantská společnost Accenture až pětinásobné zvýšení cen plynu oproti současné úrovni. Tyto extrémně vysoké ceny by ale nepřežily blížící se zimu a v roce 2023 by průměrné ceny měly být podle jejich predikcí nižší než letos.

Zároveň existuje riziko globální ekonomické recese, což by zapříčinilo snížení poptávky po zemním plynu a tedy snížení cen. Evropa sama navíc na snižování spotřeby zemního plynu cílí. Podle Accenture tedy neexistují předpoklady pro dlouhodobé udržení vysokých cen plynu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP