1/2024

Projekt Sun Ray využívá na soustředění sluneční energie zrcadla

| autor: Tereza Kazdová/energie-portal.sk0

Projekt Sun Ray využívá na soustředění sluneční energie zrcadla

Zrcadla se otáčejí za sluncem

Sun Ray se skládá z plochých zrcadel, které jsou naskládané do kruhu o průměru osmdesát metrů a jsou podepřeny tenkými ocelovými tyčemi. Nad zrcadly je v bodě společného ohniska umístěn solární přijímač.

Autor projektu Antonio Macca naplánoval použít lineární technologii reflektorů na zachycení sluneční energie, v níž se zrcadla používají k soustředění sluneční energie na solární přijímač. Sluneční energii transformuje na elektrickou energii pohonný prvek umístěný pod zemí.

Tuto technologii vyvinul v roce 1961 italský vědec Giovanni Francia. Přináší mnohé výhody, mezi které patří nízké náklady na provoz a údržbu, jednoduchý proces výstavby či rychlá návratnost investovaného kapitálu.

Zda bude projekt zrealizován závisí na porotě soutěže Land Art Generator Initiative, do které se Macca se svým návrhem přihlásil.

Viktorie chce nulové emise

Architekt projekt zasadil do části City of Port Phillip ve městě Melbourne a doufá, že jeho řešení se stane novým symbolem energie z obnovitelných zdrojů. Plán je zároveň v souladu s cílem přestat produkovat jakékoliv emise skleníkových plynů, který si stát Viktorie dal.

Obyvatelé a návštěvníci města by prostor mohli využít k relaxi ve stínu, protože stavba by byla součástí parku. Navržená konstrukce má i uměleckou hodnotu, protože zrcadla otáčející se za sluncem vytvářejí neustálou hru se světlem.

Macca chce svým návrhem navodit iluzi světelného paprsku zářícího z mračen. Pokud by byl projekt zrealizován, dokázal by elektřinou zásobovat dvě stě dvacet australských domácností.

Iniciativa Land Art Generator oceňuje od roku 2010 každý druhý rok architektonické projekty navrženy se zaměřením na obnovitelné zdroje energie. Antonio Macca se soutěže zúčastnil již pětkrát, v roce 2014 jiný jeho projekt získal třetí místo. Letošního vítěze vyhlásí jedenáctého října.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP