2/2023

Předsedkyně Evropské komise vyzvala ke stanovení ceny uhlíku na globální úrovni

| autor: Zuzana Vrbová| zdroj: oenergetice.cz0

48298975382_db91a69324_c.jpg
zdroj: flickr.com

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí vystoupila na summitu OSN COP26. Uvedla, že jednotlivé státy musí stanovit cenu za emise skleníkových plynů, které stojí za problémy spojené se změnami klimatu.

Von der Leyenová se připojila k vedoucím představitelům více než stovky zemí, kteří se v Glasgow zúčastnili zahájení konference COP26. COP je hlavním rozhodovacím orgánem, který přijímá dokumenty určené pro plnění cílů Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC). COP26 se letos pokusí dokončit pravidla pro provádění Pařížské dohody z roku 2015, která na UNFCCC navazuje. "Je důležité najít shodu na pevném rámci pravidel, a to včetně těch pro zakotvení globálního trhu s uhlíkem. Stanovte cenu uhlíku, jelikož příroda už tuto cenu nemůže platit," urgovala státníky předsedkyně Komise.

Rozhovory o vytvoření společného trhu pro obchodování s emisemi uhlíku, který Pařížská dohoda předjímá, ztroskotaly na posledním klimatickém summitu OSN v roce 2019. Problémy vyvstaly především při diskuzích o systému započítávání do národních klimatických cílů.

Evropská unie se společně se svými 27 zeměmi zavázala snížit své emise do roku 2030 nejméně o 55 % oproti úrovni z roku 1990. Předsedkyně Komise von der Leyenová vyzvala ostatní země, aby se v tomto desetiletí zavázaly k hlubšímu snížení emisí. Dosažení stavu net-zero do roku 2050 dle ní není dostatečné.

EU v současnosti projednává nové klimatické politiky, čímž předstihla mnoho zemí, které si sice stanovily dalekosáhlé klimatické cíle, ale ještě nebyly schopny přijmout legislativu potřebnou k jejich dosažení. Komise mimo jiné navrhuje postupné ukončení prodeje nových automobilů se spalovacími motory do roku 2035 a spuštění druhého systému EU s povolenkami pro budovy a odvětví dopravy. Do stávajícího evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) také zahrne námořní dopravu.

Tyto návrhy dle některých vyvolaly napětí mezi bohatšími západními zeměmi EU, které podporují ambiciózní opatření v oblasti klimatu, a chudšími východními státy, které se obávají sociálních a hospodářských dopadů. Končící český premiér Andrej Babiš využil COP26 k tomu, aby zaútočil na tyto legislativní návrhy. Ty označil za "nebezpečné ideologie" a dodal, že lidé budou poškozeni následným zdražením fosilních paliv.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP