2/2025

Předběžná zpráva ČHMÚ o vyhodnocení povodně v září 2024

| zdroj: ČHMÚ0

flood-3067060_640
zdroj: pixabay

Práce na vyhodnocení povodně v září 2024 započaly bezprostředně po povodni a podkladová data a informace byly zajišťovány Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) již v průběhu povodně. Činnosti, které budou probíhat v průběhu první poloviny roku 2025, zahrnou další úkoly s cílem poskytnutí úplného souhrnu poznatků k možným povodním a přírodním katastrofám v budoucnosti.

Předložená zpráva poskytuje předběžné vyhodnocení poznatků a zejména doporučení vyplývající z povodně pro potřeby vlády ČR a veřejné správy, které lze uplatnit při obnově území a přípravě na další povodně a přírodní katastrofy. „Včasné a přesné informace ČHMÚ ochránily i životy občanů ČR, což je zřetelné při srovnání s povodněmi v roce 1997. Nepřetržitý vývoj předpovědních metod na jedné straně a přístup předpovědní služby na straně druhé byly rovněž důležitým klíčem k minimalizaci škod na majetku,“ říká Mark Rieder, ředitel ČHMÚ.

Předkládaný dokument představuje předběžné shrnutí dosud zpracovaných analýz. Finální vyhodnocení, včetně konečného rozsahu škod, bude vládě prezentováno v Závěrečné zprávě k Vyhodnocení povodně v září 2024, a to nejpozději do 30. září 2025. V následujících měsících bude probíhat dopracování hydrologického vyhodnocení, zejména v oblastech, kde byly dosaženy extrémní průtoky, došlo k významnému přemodelování koryt a údolních niv, kde je nezbytné potvrzení kulminačních hodnot prostřednictvím sestavení hydraulických modelů, vzájemně posouzení hodnot v říční síti, zejména v soutokových uzlech.

Dalším úkolem bude dopracování kapitol hodnotící vliv vodních děl, fungování protipovodňových opatření, vymezení zaplavených území, dopady povodně a fungování jednotlivých aktérů za povodně, pro něž je potřeba dokončení sběru podkladů a jejich kompletní vyhodnocení. Důležité také bude zpracování studie potenciálního vlivu nádrže Nové Heřminovy.

Odborné srovnání příčin, průběhu a dopadů povodně s povodní 1997 a dalšími obdobnými povodňovými situacemi. Analýza uplatnění principů Strategie ochrany před povodněmi pro území České republiky z roku 2000, která vznikla reakci na povodně v letech 1997 (v témže území) a 1998 (Orlické hory) a analýza reakce obyvatel na ohrožení povodní.

„Předpověď počasí zůstává klíčovou informací pro obyvatele při jejich rozhodování a samozřejmě zahrnuje i výstražný systém. I nadále budeme poskytovat co možná nejpřesnější a zároveň včasné informace, tak aby bylo možné zcela zabránit nebo alespoň zmírnit například hospodářské škody. Naposledy se tak stalo během uplynulého týdne brzkým varováním před mrazy ve vegetačním období,“ říká Radek Tomšů, ředitel předpovědní služby, ČHMÚ.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE