2/2023

Polemika II.: Je společná koncepce vodního hospodářství uskutečnitelná, nebo je to jen zbožné přání?

| autor: Pavel Mohrmann0

Polemika II.: Je společná koncepce vodního hospodářství uskutečnitelná, nebo je to jen zbožné přán

V dnešním díle polemizovali na toto téma Anatol Pšenička, generální ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, a.s. a Jiří Heřman, předseda představenstva ČEVAK.:

Anatol Pšenička:

Vodárenství je jako obor roztříštěné jak z hlediska vlastníků infrastruktury, provozovatelů, ale i orgánů, které sektor ovlivňují a regulují. To samozřejmě přináší v praxi řadu problémů. Nicméně na druhou stranu bychom se neměli bát se také pochválit, protože vodárenství v České republice funguje i přes tyto zmiňované skutečnosti velmi dobře a na vysoké úrovni. To je patrné především, když máte možnost srovnání s okolními státy, jako jsem měl v uplynulém období já. Kolegové ze Slovenska nebo Polska byli v řadě oblastí překvapeni, jak dobře vodárenství u nás funguje.
A k fragmentaci. Jestliže vlastníci menších vodárenských společností vyhodnotí, že je pro ně efektivní, praktické a výhodné se sloučit do větších celků, mohou tak učinit i dnes. Takže bych nebyl v této oblasti pro nějaké plošné a striktní nařizování. S přihlédnutím ke konkrétním podmínkám v daném regionu se jistě vlastníci budou snažit odpovědně rozhodnout, jaká forma uspořádání je nejlepší pro jejich praktické fungování, ale především pro kvalitu služeb pro jejich odběratele.

Jiří Heřman:

Nemyslím, že je zcela namístě pojem „koncepce“ - tu obor má a není tím, nad čím by se rezorty, jichž se to týká, svářily, spíše bych mluvil o potřebě společného postupu při realizaci té koncepce stávající. Také bych mírnil oblíbené klišé o pěti ministerstvech, která řídí obor - ve skutečnosti jde pouze o tři, z nichž u MŽP se o řízení oboru dá mluvit pouze proto, že mu historicky připadla úloha posla nesmyslných požadavků Evropské komise. Až jednoho dne (doufejme, že blízkého) skončí dotační éra, bude jeho role opět „pouze“ ve formulaci požadavků na ochranu čistoty vod. Takže dlouhodobě jde pouze o zemědělství a finance.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP