Reklama

20. 10. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Plastový odpad nízké kvality se hromadí v Evropě, Čína ho už nechce

Recyklátoři volají po investicích do infrastruktury a vyšší kvalitě odpadu. Některé firmy zavádějí nové technologie a nacházejí jiné odběratele.

Nedávné a neočekávané rozhodnutí Číny zakázat dovoz odpadu způsobuje zmatek na trhu s odpady po celém světě. Kromě stopnutí některých druhů odpadu navrhuje čínské ministerstvo životního prostředí zavést ještě přísnější limit na obsah kontaminantů v dovážených balících na 0,3% od začátku příštího roku.

Tento krok podle zástupců recyklátorů plastu v Evropě narušuje systémy nakládání s odpady, které "aktivně podporovaly a pomáhaly zpracovávat plastový odpad nižší kvality v zemi."

"Trh je přeplněný plastovým odpadem nízké kvality z důvodu čínských omezení při dovozu. Vývoz tohoto méně kvalitního odpadu představoval levné koncové řešení pro nesprávné sebraný a vytříděný odpad," říká Ton Emans, prezident sdružení Plastics Recycling Europe.

Sdružení se domnívá, že nadbytečné množství odpadu zústávající v Evropě v důsledku zákazu, nebude možné absorbovat, protože nesplňuje kvalitativní nároky evropských recyklátorů. "Tato náhlá změna podmínek na trhu ukazuje potřebu zavést skutečný a udržitelný trh s odpadem v Evropě."

Sdružení volá po změnách ve způsobu recyklace, sběru a třídění odpadu v zájmu zvýšení kvality a investicích do infrastruktury, aby se recyklační kapacity v EU zvýšily.

Přizpůsobení se vyšší kvalitou

Ne všichni hráči na trhu s odpady však stojí se založenýma rukama, naříkají, dožadují se podpory a čekají na kroky politiků.

Například britská společnost Re-Gen Waste investovala dva miliony liber do technologie, která přinese kvalitnější recyklovaný papír a výrazně zvýší jeho produkci.

"Dozvěděli jsme se, že čínská vláda chce zakázat některé druhy papíru, které jsme dodávali třem největších papírnám v zemi. Proto jsme investovali dva miliony liber do oddělení výzkumu a vývoje, abychom mohli instalovat optické třídění, balistické oddělovače a různé vířivé proudy a ocelové magnety. To nám umožní nabízet Číně a jiným trhům papír vyšší kvality," uvádí ředitel společnosti Joseph ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372