1/2024

Petice proti polskému dolu Turów dostala v europarlamentu zelenou

| autor: Strana Zelených0

Petice proti polskému dolu Turów dostala v europarlamentu zelenou

Petici, která upozorňuje na rizika těžby uhlí na samotné hranici Česka, podepsalo přes deset tisíc lidí. „Je skvělé, že se tím Evropský parlament chce zabývat,“ komentuje rozhodnutí Josef Šedlbauer, zelený zastupitel v Libereckém kraji. „Úplně nejlepší by bylo, kdyby to polskou i českou stranu rozhoupalo ke spolupráci při přechodu na obnovitelnou energetiku. Jiné udržitelné řešení nejen pro vodu v našem regionu stejně není,“ dodal.

Rozšíření těžby uhlí pro blízkou elektrárnu je problematické jak z hlediska vlivu na klima, tak ohrožení kvality života lidí v okolí. „Projekt je v přímém rozporu s cílem Pařížské dohody. Polsko má dostat miliardy euro jako kompenzaci v rámci přechodu k uhlíkové neutralitě, nemůže ale zároveň pokračovat v rozšiřování těžby,“ uvedla zelená europoslankyně ze sousedního Saska Anna Cavazzini.

Polské úřady v lednu povolili další rozšiřování těžby, bez ohledu na připomínky polských i německých organizací. Hnědouhelný důl na samé hranici Česka ohrožuje pitnou vodu pro více než 30 tisíc obyvatel Libereckého kraje. Obří jáma odvádí podzemní vodu, prach z dolu zamořuje ovzduší, přilehlé skleníky svítí tak, že je můžete vidět až z Ještědu či vzdálených Jizerských hor.

Hnědouhelná elektrárna a důl Turow leží 20 kilometrů od Liberce, mezi českým Frýdlantem a německou Žitavou u polského městečka Bogatynia. Je to jeden z největších zdrojů emisí CO2 ve střední Evropě.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA