2/2025

Od října bude pro žadatele o dotace povinný cirkulární audit

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: Průmyslová ekologie0

Copilot_20250721_123639

Firmy, které plánují žádat o podporu v oblasti oběhového hospodářství, se musí připravit na novou povinnost. Od října letošního roku bude nutné předložit cirkulární audit, který posoudí materiálové toky a environmentální přínosy projektu. Vyplývá to z metodiky Ministerstva průmyslu a obchodu pro posuzování dotačních žádostí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zavádí od října 2025 povinnost předložit cirkulární audit jako součást žádosti o dotace v rámci programů zaměřených na oběhové hospodářství. Tato změna se týká všech projektů přihlášených do výzev, které spadají pod Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).

Cirkulární audit má za cíl zmapovat materiálové toky v technologickém procesu firmy před a po realizaci projektu. Posuzuje se například úspora vstupních surovin, snížení produkce odpadu nebo emisí CO₂. Audit by měl být zpracován odborně způsobilou osobou a slouží jako podklad pro hodnocení environmentálního přínosu projektu.

Metodika, která tuto povinnost definuje, byla zveřejněna na webu Ministerstva průmyslu a obchodu a je dostupná jako součást dokumentace k výzvám v oblasti oběhového hospodářství. Firmy by měly s přípravou auditu začít včas, aby stihly termíny podání žádostí a zároveň splnily nové požadavky na udržitelnost a efektivitu.

Zavedení auditu je dalším krokem k posílení principů cirkulární ekonomiky v českém průmyslu. MPO tímto opatřením podporuje projekty, které přispívají k šetrnějšímu nakládání se zdroji a k dlouhodobé konkurenceschopnosti podniků.

Více informací na stránkách MPO jako Metodika pro posuzování projektů přihlášených do výzev v dotačních programech pro oblast oběhového hospodářství

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE
SRVO