2/2023

Návrat k uhlí a pomoc z Francie. Evropa se připravuje na zimu bez ruského plynu

| autor: Martina Jandusova0

pexels-tom-fisk-3840446.jpg
zdroj: pexels

Během posledních několika měsíců se Evropské země v oblasti energetiky naladily na stejnou vlnu a pokračují v úsilí stát se nezávislými na ruské ropě a plynu. Nic jiného jim totiž nezbývá.

Ruský exportér zemního plynu Gazprom v polovině června snížil dodávky zemního plynu, které skrze Německo vede do zbytku Evropy. Ačkoliv hlásá, že se tak stalo kvůli problémům s opravou turbín, které způsobily sankce uvalené Západem, není patrně nikdo, kdo by tomu nevěřil. Gazprom postupně informuje o tom, že dojde k poklesu dodávek, a navíc hrozí, že dodávky přes Německo budou úplně zastaveny.

Některé země kvůli tomu spustily nouzové plány. Ty spočívají převážně v dodávkách plynu na příděl, pokud by došlo k úplnému odstřihnutí od ruských energií. Co se týče plynu je v současné chvíli Evropa na Rusku závislá zhruba ze 40 %. Česká republika patří k těm zemím, které mají na ruském plynu největší závislost. Ohledně přesného čísla ale panují nejasnosti. Podle Eurostatu spadá Česko do kategorie států se 75 až 100% závislostí na ruském plynu, jiné zdroje ale uvádějí nižší hodnoty.

Vláda použije „airbagy“

V tiskové zprávě zveřejněné 24. června Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že dodávky plynu do České republiky jsou v současné době stabilní a bez výpadků. Zásobníky v Česku jsou naplněny ze 66 % a je v nich 2,22 miliardy metrů krychlových plynu. Vzhledem k současné situaci ale nelze vyloučit, že dojde k omezení dodávek, případně jejich úplnému přerušení. Vláda kvůli tomu minulou středu schválila novelu energetického zákona, která umožní vyhlášení tzv. předcházení stavu nouze v teplárenství.

„Novela umožní například nechat krátkodobě v provozu některé uhelné teplárny, jejichž činnost by se jinak musela z důvodu plnění emisních limitů v příštím roce omezovat,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodal: „Já těmto opatřením říkám airbagy. Jsou ve vašem autě a doufáte, že je nebudete muset použít. Ale když jsou potřeba, jste rádi, že je v tom autě máte.

Pokud dojde k výpadku dodávek plynu, změna energetického zákona umožní, že je bude možné nahradit uhelnými elektrárnami. Zároveň vymezuje přesné podmínky, za nichž bude možné vyhlásit předcházení stavu nouze v teplárenství. Na novelu musí navázat legislativní úprava Ministerstva životního prostředí.

Energetická bezpečnost na prvním místě

Řada evropských zemí kvůli nastalé situaci přehodnotila svůj odklon od uhlí. V Německu se v současnosti připravuje změna legislativy, která by umožnila spalovat více uhlí pro výrobu elektřiny. Dočasný návrat k uhlí ohlásila rakouská vláda, která rozhodla, že v případě potřeby znovu uvede do provozu poslední odstavenou uhelnou elektrárnu v zemi. Podobnou cestou se pravděpodobně vydá i italská a nizozemská vláda.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP