1/2021

MPO podává návrh zákona o hlubinném úložišti

| autor: Martina Jandusová0

MPO podává návrh zákona o hlubinném úložišti

Podle ministerstva musí Česká republika řešit otázku nakládání vysokoaktivních radioaktivních odpadů. Ty jsou také tvořeny vyhořelým jaderným palivem vznikajícím provozem jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Problémem je, že současná právní úprava zapojení obcí do vyhledávání vhodných lokalit, které by fungovaly jako hlubinné úložiště vysokoaktivního radioaktivního odpadu, je slabá. Postup pro výběr žádoucích lokalit dokonce není ošetřen zákonem. Návrh by měl tuto situaci změnit.

Předkladatel soudí, že uvedený návrh posílí roli obcí a to ve fází, ve které budou geologickými průzkumy vyhodnoceny dvě oblasti ze sedmi kandidátních, jako nejvhodnější. Tedy před zahájením řízení o stanovení chráněného území pro zvláštní zásah do zemské kůry.

Výběr vhodné lokality je dlouhodobým procesem, v jehož průběhu se může leccos změnit, a proto by obce měly mít možnost zapojovat se opakovaně do tohoto procesu. Tudíž ve fázi řízení o povolení k hornické činnosti pro zvláštní zásah do zemské kůry.

Do výběru by se měly zapojit i orgány moci zákonodárné a výkonné. Senát a vláda zaručí, že výběr byl proveden s ohledem na veřejný záměr a zabrání obcím, aby měly v procesu právo veta.

Připomínky k návrhu je možné podávat do 22. 8. 2016.

Více informací naleznete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace