2/2023

Komu bylo adresováno prohlášení: Nenecháme vás padnout?

| autor: Pavel Mohrmann0

Pavel Mohrmann
zdroj: redakce

Jak mnohokrát bylo slyšet v médiích, můžeme být v klidu. Premiér Fiala tuto větu pronesl již několikrát a velmi důrazně. Poměrně často se z médií také dočteme, co všechno vláda „řeší“. Každopádně za to, že tolik firem ještě nepadlo, nemůže vláda/stát, a jediný, kdo tu něco řeší, jsou firmy a domácnosti.

Energeticky náročný průmysl, jako jsou hutě sklářské, ocelářské, železářské, slévárny, tavírny, válcovny, automotiv a další, je nad propastí. Tržní mechanismy kolabují, nabídka a poptávka na trhu s energiemi a energetickými surovinami už cenu neurčují. Určují ji prohlášení různě důležitých fanfarónů. Cena se stala závislou na tom, jak se který potentát vyspal.

Některým podnikům začala nelehká situace již loni na podzim pádem Bohemia Energy. A od té doby se vezou. Vrcholový management neřídí firmu. Celou šichtu sedí u online grafů a sleduje spotové ceny. Hledá řešení. Poslední instance u mnoha firem způsobila investice do zdrojů na naftu a benzín. Ale jak známo pohonné hmoty okamžitě vyletěly do výšin, takže vyrábět teplo a energie z této suroviny je téměř vražedné.

Lehký topný olej zatím situaci v menších provozech jistí, byť to není žádná hitparáda a pravidlo, že nejvyšší náklad je ten mzdový, vzal za své. Každopádně každá firma jímá odpadní teplo, jak může, a využívá jej, co jí síly stačí všude, kde to jen jde.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE