4/2022

Je těžké postavit větrnou elektrárnu? A jak…

| autor: Pavel Mohrmann0

sustainable-development-g1192151fd_640
zdroj: pixabay

V nedávném referendu v obci Horní Řasnice na Frýdlantsku se občané v referendu rozhodli udělit své NE zamýšlené realizaci větrného parku. Přesněji řečeno, NE dvěma větrným elektrárnám na svém katastrálním území. Odmítání občanů realizovat projekty výroby energie z větru je jedním z mnoha problémů větrné energie.

Rozhodli jsme současnou situaci v rozvoji větrných elektráren rozebrat s jednatelkou společnosti W.E.B Větrná energie, Janou Lužovou, abychom se pokusil pojmenovat příčiny nedostatku větrné energie v ČR a shrnout je do jakéhosi celku.

V ČR je obecně méně instalací, než v okolních zemích. Mohla by jste pojmenovat základní důvody, proč je počet parků či instalací takový jaký je?

Důvodů je několik, především v ČR trvá vývoj projektu VTE velmi dlouho a je nesmírně komplikovaný a málokterý projekt se podaří dotáhnout do realizace. Několik let se tady projekty nepřipravovaly vůbec, protože nebyla podpora, takže nyní se kromě pár nových projektů spousta developerů vrací ke svým rozpracovaným projektům, které se ale musí od základu předělat protože za těch několik let se technologie velmi výrazně posunuly a původně plánované VTE již nelze na trhu koupit.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM