2/2023

Jak si vedou plastikáři v době pandemie?

| autor: František Vörös – konzultant Sdružení EPS ČR0

Covid-19
zdroj: Pixabay

Podle Oxford Economics se průmyslová výroba v EU vrátí na úroveň roku 2019 až koncem příštího roku. Světová banka odhaduje, že pouze čínská ekonomika zaznamená letos růst, konkrétně o 1,6 %, což je však nejnižší roční růst v Číně od roku 1976.

Chemický průmysl je údajně nejlepším indikátorem ekonomických trendů. Podle americké asociace ACC došlo v červnu k mírnému nárůstu celosvětové produkce, díky Číně, avšak ukazatel je na úrovni roku 2016. V EU vzrostla výroba v chemickém průmyslu o 0,4 %, celé první pololetí zaznamenalo pokles o 11,7 %.

Největší chemická společnost BASF zaznamenala zveřejnila za 2. čtvrtletí ztrátu 878 mil. euro. V USA se podle agentury ICIS letos očekává pokles obratu chemie o 9,3 %, v příštím roce by měla nastat růst o 12,3 %.

Produkce plastů by měla letos zaznamenat pokles o 5,6 %, v následujícím roce růst o 13,1 %. Velké americké petrochemické společnosti zbrzdily investiční aktivity o 17-41 % a posunuly termíny najetí rozestavěných výroben. Letos mělo v USA najet 7,1 mil. tun PE a 15 mil. tun PP. Těžaři břidlicového plynu po odstavení několika stovek vrtů je postupně najíždějí.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP