Tlaky na obce kvůli třídění porostou, a tak starostové hledají další cesty, jak zvýšení míry třídění zajistit. Inspirují se novými trendy. Zajímavý pilotní projekt proběhl například v Ostravě. Přesto však společné třídění plastů a papíru nenašlo u Ministerstva životního prostředí podporu.
„Společný sběr papíru s plasty může ovlivnit kvalitu vytříděného papíru a jeho následné uplatnění. Proto tuto kombinaci sběru nepodporujeme, proti se postavila i Asociace papírenského průmyslu,“ sdělila k problematice Petra Roubíčková, mluvčí Ministerstva životního prostředí. Celé vyjádření MŽP najdete zde.
Obrátili jsme se proto na Jaroslava Tymicha, prezidenta Asociace papírenského průmyslu (ACPP) a požádali ho o bližší vysvětlení.
Opravdu má společné třídění papíru a plastů tak významný vliv na výslednou kvalitu vytříděného papíru, že jej nelze doporučit?
Ano, zjednodušeně lze konstatovat, že smíšený sběr papíru a plastu znemožňuje recyklaci papíru. Papír by byl kontaminovaný biologickým nebo chemickým znečištěním ze zbytku obsahu plastových obalů a tedy nepoužitelný pro další výrobu papíru a lepenky a následně např. obalů pro styk s potravinami nebo hygienických papírů.
Navíc další nezbytné třídění by bylo nákladné a nedostatečné. Směs by bylo „výhodnější“ odvézt rovnou na skládku nebo do spalovny. Je to samozřejmě proti pravidlům cirkulární ekonomiky a zajmu společnosti obecně včetně plnění cílů pro recyklaci odpadů a papírových obalů zejména.
Těm, kdo o společném sběru přemýšlejí, bych doporučil, aby se jeli nejdříve podívat např. do Anglie, kde se o to „úspěšně“ pokoušeli a dnes vozí většinu takto sebraných odpadů – druhotných surovin, na skládku. Je nutno ale konstatovat, že kromě pilotního projektu v Ostravě nevím o žádné podobné aktivitě, přestože v poslední době je separace a třídění papíru pro recyklaci ekonomicky pro obce ztrátové.
Může špatný a nákladný odbyt vytříděného papíru být ještě více ovlivněn nynějším komplikovaným stavem souvisejícím s COVID-19 a řešením jeho ekonomických následků? Jaké je schůdné východisko této problematiky?
Složitá situace nevznikla snížením odbytu ze strany papírenského průmyslu, naopak v posledních letech se v Evropě zvyšovala poptávka po sběrovém papíru typu použitých obalů.
Přebytek sběrového papíru se začal objevovat od roku 2018 ve vazbě na omezování importu Číny a kulminoval na konci minulého a začátku letošního roku. Projevilo se to zejména poklesem cen až pod úroveň nákladů sběru a třídění.
Očekávali jsme, že v druhé polovině roku dojde ke stabilizaci trhu a to zejména s najetím nových papírenských kapacit, které jsou umístěny i v dosahu české logistiky. Vše změnil koronavirus.
Ze dne na den byly uzavřeny školy, obchody, živnosti, podniky a organizace. Razantně se snížil sběr papíru a najednou je poptávka vyšší než nabídka a hodnota papíru pro recyklaci se zvyšuje. Protože výroba obalů a hygienických papírů je zásadní pro udržení zásobování obyvatel potravinami a hygienickými potřebami je udržení sběru jako suroviny klíčové.
Většina obalů a významná část hygienických papírů je vyráběna se sběrového papíru a našim úkolem je výrobu neomezovat a udržet za jakoukoli cenu, protože by mohl nastat velký problém při zásobování obyvatel potravinami, baleným zdravotnickým materiálem a dalšími životně důležitými potřebami.
Nyní je malicherné se dohadovat, zda separace tak či onak, viz výše. Je potřeba udržet separovaný sběr, který mají v rukou obce. Zvýšená spotřeba potravin produkuje i více použitých obalů ze supermarketů, takže aktuálně je výroba zabezpečena.
Na druhé straně v případě masivního odstavování papírenských strojů např. z důvodů rozšíření viru mezi zaměstnanci by mohlo dojít ke kolapsu odběru. V tomto případě by papírenský průmysl s pomocí státu musel zajistit dočasné externí skladování papíru pro recyklaci. V této věci jsme v kontaktu s MŽP. Jsme všichni na jedné lodi.
Foto: pixabay
Komentáře