2/2023

IEA: Globální emise CO2 z energetiky i v letošním roce rostou

| autor: oEnergetice.cz - Jana Červinková0

IEA: Globální emise CO2 z energetiky i v letošním roce rostou

IEA očekává, že konkrétně rozvinuté ekonomiky poprvé po 5 letech poklesu v roce 2018 emitují o 0,5 % více CO2 než v předešlém roce.

Na základě nejnovějších dat IEA předpokládá, že emise CO2 spojené s energetickým sektorem v Severní Americe, Evropské unii a rozvinutých zemích v oblasti Asie-Pacifiku porostou.

Tento růst je podle IEA v těchto regionech způsoben vyšší spotřebou ropy a plynu, která vyrovnává klesající spotřebu uhlí. V důsledku toho se očekává, že se emise COv roce 2018 v těchto zemích zvýší zhruba o 0,5 %. Během posledních 5 let se přitom emise z rozvinutých zemí snížily asi o 3 % (přibližně 400 milionů tun).

Globální emise

IEA zároveň předpokládá, že se meziročně zvýší emise CO2 i v rozvojových zemích. Finální zpráva o vývoji emisí týkajících se energetiky bude zveřejněna v březnu 2019, nicméně všechny indikátory poukazují na globální růst emisí.

Jako hlavní příčiny růstu pak IEA identifikuje rostoucí spotřebu energie a růst globální ekonomiky o 3,7 %. Globální emise se zvýšily již v roce 2017, a to o 1,4 %.

„Naše data ukazují, že i přes silný růst fotovoltaiky a větrných elektráren začaly emise v rozvinutých ekonomikách opět růst. … Tento obrat by měl být dalším varováním vládám během jejich setkání v Katowicích. Je nutné intenzivnější úsilí, které bude podporovat ještě více obnovitelné zdroje, vyšší energetickou účinnost, více jádra a více inovativních technologií, jako jsou například zachytávání a uskladňování CO2, využívání a ukládání vodíku.“

Fatih Birol, výkonný ředitel IEA

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE