2/2023

Europoslanec Niedermayer: Pokud by ČR měla větší podíl OZE, byla by energetická krize menší II.

| autor: Martina Jandusova0

grid-857865_640.jpg
zdroj: pixabay

V minulé části polemiky jsme se obrátili na odborníky, aby nám zodpověděli, zda souhlasí s tvrzením europoslance Luďka Niedermayera.

Ten nedávno uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce, že pokud by měla Česká republika větší podíl obnovitelných zdrojů, energetická krize by byla menší. Tím reagoval na současnou problematickou situaci v oblasti energií a krachy menších dodavatelů energií.

Skutečně tak tomu je, anebo spočívá řešení v něčem jiném? Dnes odpovídá Pavel Štípský, který je předsedou Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů a Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Pavel Štípský, předseda Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů

Rád bych se zaměřil k jiným aspektům celé věci: Co způsobilo, že alternativní obchodník tak vyrostl na, v podstatě, spekulacích s nákupy levné elektřiny na poslední chvíli a jejím přeprodejem? Přeci její přebytek na trhu v řadě posledních let. To umožnilo tuto situaci - přebytek "levné" elektřiny.

ČR v roce 2019 měla hrubou výrobu elektřiny cca 87 TWh, čistou 80 TWh, z toho vnitrozemská konečná spotřeba činila cca 57 TWh a vývoz činil 13 TWh. Tudíž každá prodaná kilowatthodina navíc a to i pod cenou, byla pro velké hráče dobrá. Elektrárny na uhlí a uhelná paliva se podílely v celkovém objemu na této výrobě 45,3%. Přitom všichni věděli dlouho dopředu, že převážná většina těchto uhelek nebude splňovat emisní limity.

Domnívám se, že velcí hráči pragmaticky spekulovali na to, že to "nějak dopadne", ve stylu schválení výjimek apod., jak je to bohužel v naší zemi často zvykem a z emisních povolenek si v podstatě až do konce loňského roku "dělali legraci", pokud šlo "cucat" dožívající uhelné zdroje "do mrtě" a ještě s vidinou budoucího pobírání různých státních podpor i na likvidaci těchto zdrojů. Výše uvedené samozřejmě věděli na ERÚ, MPO, ve vládě apod. A co dělali? Odpovězte si sami.

Nyní se hledá viník, jako první na řadě je Bohemia Energy. Ale není těch spoluviníků více? A bylo by dobré vyvrátit mýtus energetické krize - tedy že je snad nedostatek elektřiny. Není. Pouze už není a nebude "levná" elektřina a hlavně: elektřina "pod cenou" z oněch dožívajících uhelek.

Takže trh se bolestně pročistí, než dojde k tržní rovnováze v novém prostředí a OZE budou více nebo již zcela konkurenceschopné, což bude v konečném důsledku pozitivní pro celý energetický systém. A to měl zřejmě pan poslanec Niedermayer na mysli, nebo já si to tak alespoň interpretuji.

VEF_prumyslovaekologie_20210512._1.width-700.png

Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP