2/2023

Emise v EU klesají, může za to EU ETS?

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Emise v EU klesají, může za to EU ETS?

V minulých letech přitom k poklesu nedocházelo, v roce 2017 dokonce emise stouply. Emise ze spalovacích procesů zodpovídají za 80 % veškerých evropských emisí skleníkových plynů.

Největšího snížení dosáhlo Portugalsko (9% snížení) a Bulharsko (8,1 %). Německo meziročně snížilo své emise ze spalování fosilních paliv o 5,4 %, jde historicky o největší německé snížení, Česko o 0,1 % (nejmenší snížení v Evropě).

Některé státy ovšem naopak své emise zvýšily. Nejvíce Lotyšsko – o 8,5 % a Malta (6,7 %). Jak předběžná zpráva Eurostatu ale upozorňuje, čísla nezohledňují export energie – pokud by byla elektřina například vyrobena v České republice a exportována do Německa, emise se nadále přičítají Česku. Vytvářet tedy pomyslný žebříček „hříšníků“ není příliš vhodné.

Zatímco Evropská unie jmenuje jako hlavní cíl snižování emisí skleníkových plynů z průmyslu a energetiky systém EU ETS, dle zprávy think tanku European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST) nazvané 2019 State of the EU ETS Report nebyl v minulosti systém jediným, ačkoli důležitým, hnacím motorem pro snižování emisí.

Reforma EU ETS pomohla k růstu cen emisních povolenek, zvýšené náklady na povolenky ale samy o sobě nebyly dostatečnou motivací pro průmysl k zavedení potřebných opatření. 

Jako další motivátory jmenuje ERCST především směrnici o energetické účinnosti, nařízení o sdíleném úsilí a směrnici o průmyslových emisích. Růst ceny nebyl tak rapidní, aby sám o sobě snižování emisí průmyslu zapříčinil. Zpráva ovšem podotýká, že jednoznačně určit, které politiky jsou více a které méně motivační, není jednoduchý úkol.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP