2/2023

ECHA by občas mohla sestoupit mezi prostý průmysl

| autor: Pavel Mohrmann0

ECHA by občas mohla sestoupit mezi prostý průmysl

Screening už běží delší dobu. Jedním z cílů ECHA je identifikovat všechny SVHC látky (látky vzbuzující velmi velké obavy) do roku 2020. Plán je to ambiciozní, je ale třeba počítat s tím, že ECHA své úkoly plní.

Doporučení se týká látek, které už byly registrovány a především hlavních registrantů, kteří jsou za registraci odpovědní a jménem ostatních předkládají informace o vlastnostech a případně Zprávu o chemické bezpečnosti. Členové společného předložení předkládají pouze malý objem dat a kontrola jejich dossierů by neměla být nijak komplikovaná. Kontrolu dělat nemusejí, pokud jsou si jisti, že vše předložili v pořádku.

Takže největší objem práce se bude týkat hlavních registrantů. Dá se předpokládat, že řada hlavních registrantů, resp. SIEF (fórum pro výměnu informací o látce) má k dispozici externí poradenskou společnost, která za ně dokumentaci připravovala a bude se určitě podílet i na případné kontrole.

Problematické je, že stejné konzultantské firmy teď připravují a finišují registrační dokumentace pro 3. registrační období. Navíc k řadě nesouladů dochází v již předložených dokumentacích tím, že se změnila verze IUCLID, navíc běží další kontroly ECHA a dodělávají se testy. Snad toto všechno ECHA zohlednila.

Zrátka, firmy, jejichž látek se to týká a nejsou hlavními registranty, by si měly zkontrolovat složení, zda v se v nich nenalézají nějaké nečistoty nebo složky, které můžou ovlivnit klasifikacia zároveň se tím liší od SIP. Lhůta je krátká, ale v nařízení REACH je stanovena povinnost udržovat dokumentaci aktualizovanou.

Snad se vše stihne v termínu. Ale je třeba říci, že to nebude procházka růžovým sadem.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP