2/2023

Dotřiďovat nebo nedotřiďovat?

| autor: Martina Jandusova0

Štichova,_kontejner_na_směsný_odpad.jpg
zdroj: wikimedia.org

Některé strany se domnívají, že povinné systémy dotřiďování směsného odpadu před energetickým využitím jsou nejlepším řešením pro dosažení evropských cílů v oblasti oběhového hospodářství. Vypadá to ale, že pro Českou republiku se nejedná o nejšťastnější řešení.

Lobbistické organizace Zero Waste Europe (ZWE) a Reloop navrhují, aby před spálením směsného odpadu bylo povinná jeho dodatečná úprava. Cílem je odstranit materiály fosilního původu a zajistit, že k výrobě energie z obnovitelných zdrojů bude využíván pouze biogenní odpad.

Výsledek studie organizací, která byla zveřejněna 16. února, se odráží v některých navrhovaných změnách k probíhající revizi směrnice o obnovitelných zdrojích energie (RED). Ta nastavuje rámec podpory energie z obnovitelných zdrojů včetně biomasy. Již ve své první verzi zahrnuje i biologicky rozložitelnou část odpadu.

Směrnici RED v současné době posuzuje Evropská rada a Parlament. Trialog k pozměňovacímu návrhu Evropského parlamentu, který se týká využívání směsného odpadu pro účely "obnovitelné energie", by se měl uskutečnit 28. března.

Podle Evropské asociace odpadového hospodářství (FEAD) ale dotřiďování směsného odpadu před spalováním není řešením, naopak by mohlo oblast odpadového hospodářství negativně ovlivnit. Existuje oprávněná obava, že u občanů by mohl převládnout dojem, že nemusí třídit odpady u zdroje, protože dojde k jejich následnému vytřídění. To by podkopalo celé roky osvěty a nemalé investice, které odpadový sektor vynaložil na zavedení a zajištění funkčního třídění komunálního odpadu jeho původci. Zrovna v případě České republiky, která ve třídění patří mezi evropskou špičku, by to znamenalo krok zpátky.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP