3/2022

Čína by měla zaplatit klimatické škody, říká německá ministryně

| autor: Martina Jandusova0

2021-03-08_Svenja_Schulze_Besuch_bei_Schott_MG_7587
zdroj: wikimedia.org

Země, jako je Čína, by měly více přispívat na kompenzační platby pro země zasažené klimatickými katastrofami, uvedla v pátek pro televizní stanici Bayerischer Rundfunk německá spolková ministryně pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Svenja Schulzeová.

Čína v současnosti přispívá k celkové produkci emisí skleníkových plynů 28 %. Musí se proto připojit a přispět k řešení škod," řekla Schulzová v rozhovoru pro Bayerischer Rundfunk. „Vždy se schovávají za to, že jsou rozvojovou zemí. De facto už ale rozvojovou zemí nejsou," dodala ministryně.

Čína je největším producentem skleníkových plynů a CO2 na světě, následují ji Spojené státy a Indie. Oproti tomu Evropa se na celkových emisích podílí pouze asi 8 %, přitom se stala lídrem v zavádění politik směřujících k nízkouhlíkové ekonomice.

V pátek byl projednáván návrh Evropské unie, jehož cílem je vyřešit patovou situaci ohledně financování zemí zasažených klimatickými katastrofami a dospět ke konečné dohodě v rámci letošního klimatického summitu, který se koná v Egyptě.

Návrh EU spočívá ve zřízení zvláštního fondu, který by v nejzranitelnějších zemích kryl ztráty a škody. Fond by byl financován ze „široké dárcovské základny“. To znamená, že by do fondu musely přispět rozvíjející se ekonomiky s vysokými emisemi, jako je Čína, namísto toho, aby byl fond financován pouze bohatými zeměmi, které historicky nejvíce přispěly ke globálnímu oteplování.

S odlišným návrhem přišly rozvojové země a Čína, které požadovaly, aby všechny rozvojové země měly k fondu přístup. Návrh by Číně umožnil peníze z fondu čerpat, nemusela by do něj ale svými prostředky přispívat.

Podle německé ministryně jednání o povinných kompenzačních platbách stále probíhají „a tak se nedomnívám, že jej dnes uzavřeme, budeme potřebovat více času“.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur