Náměstek ministra životního prostředí František Talíř (KDU-ČSL) jednal v těchto dnech na Ukrajině o možnostech dlouhodobé spolupráce při likvidaci ekologických zátěží způsobených probíhající válkou.
V Kyjevě se setkal s náměstkyní ministryně ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Olgou Jurijivnou Juchimčuk, v Chersonu s prvním náměstkem gubernátora oblasti Dmytro Butriim a v Mykolajivu s gubernátorem Vitalij Kimem, se kterým před dvěma lety ještě coby vicehejtman uzavřel partnerství mezi Mykolajivskou oblastí a Jihočeským krajem. Odstraňování ekologických škod na Ukrajině může být nejen velkou pomocí Ukrajině, ale také příležitostí pro české firmy a experty.
„Když člověk stojí v Chersonu, který je bombardován každý den, je mu jasné, že úkolem číslo jedna je záchrana lidských životů. Zároveň je ale nutné urgentně pracovat na dekontaminaci půdy, likvidaci ekologické katastrofy v podobě zničení Kachovské přehrady nebo odminovávání. Podobných problémů je tu celá řada a o spolupráci na jejich řešení je na Ukrajině velký zájem,” říká náměstek František Talíř s tím, že se tím zároveň otevírají možnosti pro české experty a české firmy.
Cestu podnikl náměstek Talíř ve spolupráci s Martinem Kroupou, předsedou správní rady organizace Post Bellum a členem Skupiny D, která v rámci projektu Nemesis pomáhá Ukrajině dodávkami dronů. „Přes probíhající mírová jednaní Rusové masivně bombardují ukrajinská města a tlak na frontě rozhodně nepolevuje. Potřeba moderních pozorovacích dronů je zde obrovská. Tentokrát jsme na Ukrajině obráncům předali 49 dronů a jedenáct plicních ventilátorů v celkové hodnotě 7,5 milionů korun,” říká Martin Kroupa.
V návaznosti na tuto cestu budou vytipovány další projekty, na kterých by mohla ministerstva i jednotlivé samosprávy spolupracovat. „Stát na straně bránící se Ukrajiny je správné a vzájemná spolupráce má pro Českou republiku velký potenciál. Jméno našeho prezidenta tu zná úplně každý a prostor pro investice je tu skutečně velký,” uzavírá Talíř.
Komentáře